• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Pindi-poisid viisid Walko hingusele

  Walko pankrotihalduri esindaja, Valga vandeadvokaadi Otto Preemi hinnangul on Pindi-poisid Andres Lõhmus, Ain Kelus, Andres Männart, Ahti Aho ja endine Walko tegevjuht Kalle Pilt hiilgava kantimisskeemiga jätnud riigi ilma umbes 14 miljonist kroonist, millest kuni 3 miljonit krooni on tasumata riigimaksud ja üle 11 miljoni krooni maksmata erastamisraha koos intressidega.
  Walko väikeaktsionäride taotluse põhjal algatas Valga politseiprefektuur eelmise aasta juunikuus kriminaalasja ettevõtte maksejõuetuse tahtliku põhjustamise paragrahvi alusel. Walko endine tegevjuht Kalle Pilt ütleb, et teda kriminaalasi ei morjenda. «Ma ei näe endal kriminaalset süüd,» kinnitab Pilt. «Ma ei ole Walkole tahtlikult kahju tekitanud.»
  Valga uurimisbüroo uurija Ülle Orase sõnul ei ole tal veel piisavalt materjali, et kellelegi süüdistust esitada. «Kuna tegu on suurte kahjusummadega ning suure võlaga erastamisagentuuri ees, kaalun võimalust anda uurimine üle keskkriminaalpolitseile,» lisab Oras.
  Walko oli eelmise aasta suvel pankrotistunud Maapangaga tihedalt seotud, Maapanga kaudu käis Walko arveldus.
  Endine Maapanga juhatuse ja Walko nõukogu liige Ain Kelus ja Maapanga finantsist Ahti Aho sõitsid üle poole miljoni krooniste Saabidega, mille liisingumaksed tasus Walko. Kelusele oli auto nii armas, et ta ei raatsinud sellest loobuda isegi mitu kuud pärast Walko pankrotti. Ühisliisingul tuli auto kättesaamiseks paluda politseilt abi.
  Mitu korda edutult erastada püütud Walko leidis endale tuumikinvestori ASi Vepsit näol kolm aastat tagasi. Lepingu järgi pidi Vepsit maksma 74 protsendi Walko aktsiate eest 6 miljonit krooni rahas ja 6 miljoni krooni eest erastamisväärtpabereid.
  Tänaseni on riiulifirma Vepsit tasunud vaid esimese sissemakse ehk viiendiku tehingu hinnast. Otto Preemi andmeil kattis Vepsiti sissemakse Erastamise Usaldusfond, kellele Vepsit müüs 15 protsenti Walko aktsiatest.
  «Lootus erastamisvõlg kätte saada on õhkõrn,» nendib erastamisagentuuri lepingute täitmise kontrolli üksuse direktor Rein Soidla.
  Vepsit ei kavatsenudki erastamiskohustust täita. Seda kinnitab fakt, et firma ei esitanud 1997. aasta 1. septembriks äriregistrisse ümberregistreerimise avaldust. Seetõttu likvideeriti Vepsit kui sundlikvideerimisele kuuluv ettevõte eelmise aasta 9. septembril. Sellega oleks olnud justkui unustatud ka kõik Vepsiti võlad. Erastamisagentuur taotles aga korduvalt Vepsitile likvideerija määramist. Tartu linnakohus määraski Vepsiti likvideerijaks selle aasta 17. jaanuaril Andres Lõhmuse, kes aga tõenäoliselt pole huvitatud enne Vepsiti likvideerimist ettevõtte võlgade tasumisest.
  Erastamisagentuuri ühe töötaja mäletamist mööda oli Walko erastamismomendil Vepsiti aktsiatest 30 protsenti ASi Pindi Invest käes ja 70 protsenti Pindi grupi ajutrusti kuulunud Andres Lõhmuse, Ahti Aho ja Andres Männarti omanduses. Viimane töötas Walko erastamise ajal Erastamise Usaldusfondi juhina ja hiljem Hüvitusfondi juhatuses.
  «Mina olin sajaprotsendiliselt Vepsiti omanik,» kinnitab veel hiljuti Tallinna linnavolikogus rahandusnõuniku ametit pidanud Andres Lõhmus ja lisab, et müüs oma osaluse 1997. aasta suvel maha. Välisfirma nime, kellele ta aktsiad müüs, Lõhmus ei mäleta. Ometi oli Lõhmus kuni 1998. aasta aprillis toimunud Walko aktsionäride üldkoosolekuni ettevõtte nõukogus kui Vepsiti esindaja.
  Samal üldkoosolekul valiti kolmeliikmelisse nõukogusse kaks uut meest, Tartu õigusbüroo ASi Avasar omanikud Urmas Sardis ja Alari Avamägi. Paljuski just nende ja Walko tollase tegevjuhi Kalle Pildi taganttõukamisel järgnes sündmuste jada, mis lõppes õmblusettevõtte ülevõtmisega ASi STC Sangar poolt ja Walko pankrotiga.
  Eelmise aasta mais pandi Walko vara müüki. Otto Preem on veendunud, et ettevõte oleks ilma vara müümatagi suutnud tasuda Ühispangalt eelmise aasta alguses võetud 6 miljoni kroonist laenu. Suuromaniku eesmärk oli võõrandada tasuta Walko vara ning vabaneda tüütutest kohustustest, räägib Preem. Erakordselt lühikese, kahepäevase mõtlemisajaga enampakkumine lõppes ainsa osaleja ASi Walthemstorm võiduga. Mõni päev hiljem sai Walko tegevjuht Kalle Pilt volitused Walthemstormi varade kasutamiseks.
  Walko pankrotihalduri Kait Tiisleri hinnangul sai riiulifirma Walthemstorm 6 miljoni krooni eest ettevõtte, mille bilansiline väärtus oli 14 miljonit krooni. Walthemstormi aktsiad müüdi eelmise aasta juunis edasi ASile STC Sangar. Hinda pooled ei avalda.
  Tiisleri kinnitusel on Valga maakohus tema nõudel arestinud Walthemstormi varad. «Kui need varad õnnestub pankrotipessa tagasi võita, pole probleeme nõuete rahuldamisel,» lisab ta. Tiisler peab Walko endist tegevjuhti, alati malbe naeratusega Kalle Pilti tankistiks, kes viis ellu niiditõmbajate plaanid.
  Eelmise aasta lõpust asus Pilt juhtima Otepää autoremonditehast, mille tuumikinvestori riiulifirma OÜ Virtual Reality majandusnõustajana esineb Ain Kelus. Muide, Virtual Reality on registreeritud Walthemstormiga sama aadressil.
  Kalle Pilt tõrjub otsustavalt kartuse, et tema juhtimisel saneeritavas Otepää autoremonditehases võib korduda Walko stsenaarium. «Walkol olid suured kohustused enne minu ametisse astumist,» toob Pilt põhjenduseks. «Autoremonditehasel pole ühtegi pangalaenu peal.»
  1996
  19.04.96 ? erastamisagentuur ja riiulifirma AS Vepsit sõlmivad riigi vara ostu-müügilepingu, mille kohaselt ostab Vepsit 12 miljoni krooni eest 74,23 protsenti ASi Walko aktsiatest
  mai 1996 ? Walko peadirektorina asub tööle Margus Mals
  1997
  01.09.97 ? Vepsit ei esita äriregistrisse ümberregistreerimise avaldust
  10.12.97 ? Malsi asemel asub Walko tegevjuhina tööle Kalle Pilt
  1998
  09.02.98 ? Pilt sõlmib Ühispangaga 6 miljoni kroonise laenulepingu tagasimaksetähtajaga 09.02.99
  27.02.98 ? Pilt sõlmib Ühispangaga kommertspandilepingu
  17.04.98 ? Walko aktsionäride üldkoosolekul valitakse nõukogu uuteks liikmeteks Vepsitit esindavad Urmas Sardis ja Alari Avamägi, nõukogu leiab, et laenu pole võimalik tagasi maksta ja otsustab realiseerida Walko vallas- ja kinnisvara
  23.04.98 ? Ühispank ja OÜ Advokaadibüroo Concordia sõlmivad nõudeõiguse loovutamise lepingu
  05.05.98 ? Concordia avaldab Postimehes Walko varade enampakkumise kuulutuse, osaleja pidi 7. maiks tasuma 1,01 miljonit krooni tagatisraha, osavõtumaksu ja esitama kirjaliku pakkumuse vara ostuks
  07.05.98 ? ainsana teeb kirjaliku pakkumuse Walko vara ostmiseks alghinnaga 6 miljonit krooni riiulifirma AS Walthemstorm
  11.05.98 ? Kalle Pilt saab täisvolitused Walthemstormi varade kasutamiseks
  29.06.98 ? STC Sangar omandab Walthemstormi aktsiad, Valga õmblusvabrik jätkab Sangar Valga vabriku nime all
  27.08.98 ? Valga maakohus kuulutab välja Walko pankroti
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Mihkel Nestor: kahetoalistele korteritele varsti enam ostjaid ei leidu
Tohutu muutus demograafias avaldab kinnisvaraturule aasta-aastalt üha suuremat mõju, nii et tekib küsimus, kas praegustel kahetoaliste korterite omanikel on tulevikus suuremale pinnale kolides enam turgu vana mahamüümiseks, kirjutab SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor.
Tohutu muutus demograafias avaldab kinnisvaraturule aasta-aastalt üha suuremat mõju, nii et tekib küsimus, kas praegustel kahetoaliste korterite omanikel on tulevikus suuremale pinnale kolides enam turgu vana mahamüümiseks, kirjutab SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor.
Dow Jones lõpetas nädala ajaloolise tipptulemusega
Dow Jonesi tööstuskeskmine tõusis täna 0,21% ja sulgus 35 677,02 punktil, mis on ajaloo kõrgeim tulemus.
Dow Jonesi tööstuskeskmine tõusis täna 0,21% ja sulgus 35 677,02 punktil, mis on ajaloo kõrgeim tulemus.
Riik viib lennufirmad ühe tiiva alla
Valitsus andis majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile heakskiidu alustada ettevalmistusi uue lennunduskontserni loomiseks, mis ühendab Nordica, Regional Jeti (ärinimi Xfly) ja Transpordi Varahalduse ühe katuse alla.
Valitsus andis majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile heakskiidu alustada ettevalmistusi uue lennunduskontserni loomiseks, mis ühendab Nordica, Regional Jeti (ärinimi Xfly) ja Transpordi Varahalduse ühe katuse alla.
Euroopa liidrid annavad Poolale viimase võimaluse
Poola peaminister Mateusz Morawiecki saabus täna Brüsselisse kaitsma oma riigi justiitsreforme, kuid võib homme Euroopa Liidu tippkohtumiselt lahkuda trahvide ning kohtukutsega.
Poola peaminister Mateusz Morawiecki saabus täna Brüsselisse kaitsma oma riigi justiitsreforme, kuid võib homme Euroopa Liidu tippkohtumiselt lahkuda trahvide ning kohtukutsega.