Andres Reimer • 17. mai 1999 kell 22:00

Energia ja Põlevkivi juhid satuvad löögi alla

Pärnoja vahetab välja Eesti Põlevkivi nõukogu, et erru saata ettevõtte pikaaegne juht Väino Viilup ja viia kaevandustes läbi põhjalikud muutused.

Viilup ütles eile, et teda ei huvita arutlused võimaliku ametist vabastamise üle. «Mina olen igasuguse otsusega rahul,» ütles Viilup. «Nii nagu nõukogu otsustab, nii jääb.»

Kinnitamata andmetel võib nõukogu pikendada Viilupi 23. mail lõppevat töölepingut kolme kuu võrra kuni uue juhatuse esimehe määramiseni.

«Viilup on kõvasti tööd teinud ja tal on aeg puhata,» ütles nõukogu praegune esimees, majandusministeeriumi talituse juhataja Tiit Tamm.

Eesti Põlevkivi nõukogu liige ja tootmise asejuhataja Hans-Ahto Männiste ütles, et ta kardab mäenduse asjatundjate väljajätmist uuest nõukogust. «Mäeasjandust tundmata võib teha valesid otsuseid,» ütles ta.

Pärnoja ütles eile BNSile, et kavatseb valida Eesti Põlevkivi arengut määrates kolme variandi vahel. Üheks võimaluseks on Eesti Põlevkivi säilitamine senisel kujul, teise võimalusena võiks Eesti Põlevkivi anda tervikuna üle elektrijaamu haldavale aktsiaseltsile ja kolmanda võimalusena näeb minister ette elektrijaamadele vajaliku äriplaani realiseerimiseks nõutavate kaevanduste üleandmist.

Pärnoja pole seni avaldanud, millist varianti ta kavatseb rakendada, öeldes, et nõukogu peab ettepanekud juuni alguseks välja töötama. Ta kavatseb muuta ka Eesti Energia nõukogu koosseisu, mis võib seada küsimärgi alla ettevõtte senise juhi Gunnar Okki jätkamise. Okkile võivad saada saatuslikuks erimeelsused Pärnojaga Eesti Energia restruktureerimise osas ja ettevõtte kahjum möödunud majandusaastal.

Eesti Energia finantsdirektor Sandor Liive ei soovinud eile avaldada ettevõtte kahjumi suurust, kuid ütles, et see tekkis ettevõtte varade ümberhindamisel 2 mld kroonilt 16 mld kroonile äriühingu moodustamisel, sest nii suurenesid amortisatsioonimaksed.

Riigikogu majanduskomisjoni liige Keskerakonnast Liina Tõnisson ütles, et ta toetab Eesti Põlevkivi ja Eesti Energia nõukogude väljavahetamist, kui see viib muudatusteni ettevõtetes ja suurema läbipaistvuse saavutamiseni nende tegevuses.

Reformierakond soovitab Pärnojale lülitada Eesti Põlevkivi nõukogusse majanduskomisjoni esimees Andres Lipstok ja Eesti Energia nõukogusse majanduskomisjoni liige Kalev Kukk.

Eesti Tööstuse ja Tööandjate Keskliit nimetab omapoolsed kandidaadid mõlema suurettevõtte nõukokku neljapäevasel juhatuse koosolekul, ütles liidu peadirektor Henn Pärn. Kaubandus-tööstuskoja peadirektori Mart Relve sõnul arutab koja juhatus omapoolsete liikmete nimetamist juuni alguses.

Pärnoja pole avaldanud, keda ta ettevõtete nõukogusse määrab.

Eesti Põlevkivi

Tiit Tamm -- esimees, majandusmin. talituse juhataja

Arvi Hamburg -- majandusmin. asekantsler

Kaido Paalme -- keskkonnamin.

Ivar Kukk -- põlevkiviasjatundja

Veiko Tali -- rahandusmin. osakonnajuhataja

Hans-Ahto Männiste -- Eesti Põlevkivi tootmise asejuhataja

Eesti Energia

Jüri Käo -- esimees, ASi Norma Grupp nõukogu esimees

Aivar Sool -- Tallinna maksuameti osakonnajuhataja

Ell-Mari Koppel -- majandusministeeriumi osakonnajuhataja

Toomas Luman -- kaubandus-tööstuskoja juhatuse esimees

Tiit Tanner -- OÜ Väätsa Agro peaökonomist

Leonhard Tammeväli -- rahandusministeeriumi osakonnajuhataja

Mati Valdma -- Tallinna Tehnikaülikooli professor

Heido Vitsur -- endine peaministri nõunik

Allikas: Äripäev

Hetkel kuum