Spekulandid võivad rünnata eurot

Viletsad majandustulemused Euroopas, eriti möödunud nädalal avaldatud Saksamaa majandusuuringute instituudi ärikliima indeks, surus eile euro kurssi selle peaaegu pooleaastase ajaloo madalaima kursi lähedusse. Eile varahommikul oli ühisraha kurss 1,0547, vaid kümnendiku sendi võrra rekordist tugevam.

Maaklerite sõnul võivad valuutaturud testida Euroopa keskpanga närvide tugevust. Saksamaa riigipanga kohta oli enam-vähem teada, kuidas pank erinevates olukordades käitub. Euroopa keskpank on ses suhtes veel tabula rasa. Kui keskpanga närvide tugevust proovitakse ning Itaaliast ja Prantsusmaalt tuleb veel kehvi makromajanduslikke numbreid, siis võib see euro kurssi alandada vähemalt sendi võrra, s.t ühisraha kurssi vahemikus 1,04--1,05 USD. Oluliseks vastupanutasemeks peetakse 1,0520 dollarit. Kui euro langeb allapoole seda taset, võivad edaspidised sündmused kulgeda väga kiiresti.

Lisaks Mandri-Euroopale vaevavad majandusprobleemid ka Suurbritanniat. Esimeses kvartalis oli riigi SKT kasv vaid 0,6% (arvutatuna aastasel baasil), mis on aeglaseim majanduskasv 1992. aasta kolmandast kvartalist alates. Naelsterling nõrgenes dollari suhtes viimase 6 nädala madalaimale kursile.

Reutersi põhjal

Hetkel kuum