Peep Sooman • 13. juuni 1999 kell 22:00

Kawe arendab ESCO uut maja

ASi Kawe kinnisvara osakonna juhataja Eric Kwitel ütles reedel, et ehitustööd neljakorruselise hoone ehituseks algavad tõenäoliselt järgmise aasta alguses. «Kawele tähendab see kvaliteetset tellimust, mida tuleb täita kvaliteetselt,» sõnas Kwitel. Ta lisas, et konkurss ehituse peatöövõtja leidmiseks algab aasta lõpus. «Kuna projekt pole lõplikult viimistletud, siis ma ei oska öelda, kui suurt osa majast hakkab kasutama ESCO ning kui palju kaubanduspinda välja renditakse,» sõnas Kwitel.

ASi Eesti Merelaevandus õigusdirektor Indra Kaunis põhjendas uue peakorteri vajadust sellega, et ettevõtte osakonnad asuvad praegu kolmes kohas: Estonia puiesteel, Narva maantel ja Tuukri tänaval. Kawe valisime konkursil parima pakkumuse ja nende professionaalsuse pärast, ütles Kaunis.

Kaunise sõnul otsib ESCO uuele majale kaasinvestorit. «Kui leiame investori, siis laenu osa väheneb, kui mitte, siis tasume omakapitali arvel panga poolt kohustusliku omafinantseerimise määra,» kinnitas Kaunis. «Sellisel juhul alla viiekümne miljoni krooni hakkama ei saa,» ütles ta. Kaunis lisas, et ESCO-l pole sellise summa leidmisega probleeme.

Kaunis ütles, et hoolimata sellest, et ESCO vajab 12 000--15 000ruutmeetrise üldpinnaga majast vaid kuni 5000 ruutmeetrit, on ESCO soov jäädvustada inimeste mällu uus maja ikkagi kui ESCO peahoone.

ASi Merko Ehitus juhatuse esimees Tõnu Toomik leidis, et Eestis on neli ehitusfirmat, kes suudaks sellise tööga hakkama saada, lisaks veel Soome ja Rootsi ehitusfirmad. «Eks kõik teevad võimalikult soodsa pakkumuse, nii ka Merko, sest konkurentsi tingimusi tuleb arvestada,» lisas ehitusfirma juht.

ESCO peahoone valmimise tähtaeg on 2001. aasta juuli. Projekti disaineriteks on Soome firma Martinus Schuurman Architects ja arhitektuuribüroo Ehala ja Irik. Hoone alla on kavandatud maa-alune parklakorrus ning majasisene ostutänav. Osa majast renditakse kaubandus- ja büroopindadena välja.

ASi Kawe viimane arendusprojekt oli Kawe Plaza büroohoone Tallinnas Vabaduse väljakul, mis sai hiljuti aasta parima ehitise tiitli. Kawe on arendanud ka Viru tn 24 asuva hoone ostukeskuseks ning on üks Lahekalda, Eesti suurima planeeritava uuselamurajooni projekti osanikest. ASi Kawe omanik on Ameerikas elav väliseestlane Karl G. Wellner.

Hetkel kuum