Tiiu Värbu • 1 juuli 1999

Valitsus vastab ootustele

«Säästueelarve vastuvõtmine oli igati vajalik,» ütles energeetika konsultatsioonidega tegeleva aktsiaseltsi Estivo juhataja Aarne Leisalu. «Üle jõu ei maksa elada, kulusid tuleb kokku hoida.»

Ühispanga asepresidendi Janek Mäggi sõnul tuli valitsusel võimule tulles teha ebapopulaarseid otsuseid, mis pikemas perspektiivis on väga olulised. Ta pidas valitsuse suureks võiduks säästueelarve vastuvõtmist.

Teiseks oluliseks valitsuse saavutuseks peavad firmajuhid ettevõtte tulumaksu kaotamise seaduseelnõu väljatöötamist, mis nende sõnul soodustab investeeringuid ja äritegevust üldiselt. Ettevõtte tulumaksu kaotamise eelnõu ootab juunikuust riigikogus vastuvõtmist.

Hansapanga finantsdirektor Erkki Raasuke ütles, et ettevõtjal ei ole põhjust nuriseda, sest ettevõtluskeskkond on soodne. Raasukesele sümpatiseeris valitsuse juures nende mittelammutav tegutsemine. Tema sõnul ei ole valitsus taganenud oma varasematest lubadustest.

Tubakatoodete tootmisega tegeleva ASi Swedish Match Eesti turundusdirektor Kristi Kaarenperk tervitas valitsuse otsust lükata tubakaaktsiisi tõus tulevikku. «See pole oluline mitte ainult tubakatoodete tootjale,» rääkis Kaarenperk. «Selline otsus on kasulik salakaubanduse vastu võitlemisel.»

ASi Norma Grupp nõukogu esimees Jüri Käo peab oluliseks valitsuse soovi vähendada avaliku sektori osakaalu majanduses. «Loodame, et valitsus astub selles osas konkreetseid samme,» ütles Käo.

Valitsus tõendas koostöövalmidust ettevõtjatega 16. juunil, sõlmides ettevõtjate organisatsioonidega koostöömemorandumi.

Memorandum suurendab firmajuhtide võimalust seadusloomes enam kaasa rääkida.

Ettevõtjate sõnul võib pidada valitsuse ainukeseks ebaõnnestumiseks Tallinna Sadama puhul tehtud puudulikult põhjendatud otsuseid. «Tallinna Sadama ümber toimuv oli halva maiguga,» sõnas Tallinna Kaubamaja peadirektor Peeter Tohver. «Asjad polnud selgelt välja öeldud.»

ASi Tallinna Sadam nõukogu vabastas ettevõtte juhi Enn Sarapi ametist 26. aprillil, süüdistades teda Tallinna Sadama ebapiisavas arengus ja ettevõttele kahjulikes tehingutes.

ASi Smarten juhatuse esimehe Armin Kõomägi sõnul meeldib talle valitsuse juures püüd mõelda mitu sammu ette. Kõomägi ütles, et tulevikku vaatamist on märgata näiteks rahandusminister Siim Kallase tegevuses, kes säästueelarve kõrval tegeles järgmise aasta riigieelarvega.

MicroLinki juhatuse esimehe Allan Martinsoni sõnul on kahju, et valitsus peab tegelema tulekahjude kustutamisega. «Eesti on lihtsalt üks väikeriik, kellel on vaja superideed, mis teda teistest riikidest eristaks,» ütles Martinson. «Loodan, et see on tulemas.»

Hetkel kuum