Indrek Kald • 15. juuli 1999 kell 22:00

Eesti Telefoni sissetulek kahtluse all

Juunikuu märksõnaks Eesti sideelus on kahtlemata Soome firma SuperTELi tulek Eesti turule. Juba enne, kui nad kaugekõneteenust pakkuma hakkasid, täitsid ajalehtedes suuri reklaampindu SuperTELi soodsate hindade tutvustused.

Ei võtnud palju aega, kui nii Eesti Telefon (ET), teede- ja sideministeerium kui sideamet kinnitasid kui ühest suust, et SuperTEL rikub paljukirutud ET ja valitsuse vahelist kontsessioonilepingut. Lõpliku hinnangu olukorrale saab anda muidugi kohus, kelle poole on SuperTEL ka pöördunud.

Esmapilgul tundubki õigus ja rahva poolehoid kuuluvat SuperTELile, kes oskas telefonikõne vahendamiseks kasutada ära uudset internetitehnoloogiat, mida kontsessioonilepingusse pole sisse kirjutatud.

Kui kohus annab õiguse SuperTELile, siis algab konkurents Eesti sideturul juba enne kontsessiooni lõppu. ET-le tähendab see oluliselt vähenevaid tulusid, samas kui kohustused jäävad veel alles.

Tänaseks on SuperTELil üle saja firmakliendi, kellelt jääb ET-l raha saamata.

Eesti on mobiiltelefonide arvult (17,2 telefoni 100 elaniku kohta) Kesk- ja Ida-Euroopas esimene, selgus Euroopa Liidu uurimusest.

Samadel andmetel oli Eesti telekomiteenuste turu maht 1998. aasta lõpus 3,3 miljardit krooni, mis on suurem kui Lätis ja Leedus.

Eesti Telefonile laekus ligi 6000 avaldust inimestelt, kes soovivad oma analoogvõrgus töötavat ketastelefoni vahetada 100 kr eest uue aparaadi vastu. Aktsioon maksab ET-le miljon krooni.

Soome firma SuperTEL alustas Eestis Internetil põhinevate kaugekõnede reklaamimist. Nende hinnad on Eesti Telefonist kuni 83 protsenti madalamad. Sideameti teatel peavad nad kontsessioonilepingu tõttu SuperTELi tegevust takistama.

Eesti ja Leedu kaabelteleturul tegutsevat Levicom Broadbandi asus juhtima Forekspanga endine juhatuse esimees Ivar Lukk.

Eesti Tiigrituur võitis Stockholmi IT-messil auhinna.

ET teatas, et vahetab aasta lõpuks välja senised taksofonikaardid.

Andmesidefirma Uninet teatas oma Eesti--Soome merekaabli hinnaks 30 mln krooni. Projekti rahastab Unineti omanik Soome firma Finnet.

EMTga liitus 200 000. klient, kelleks osutus Siiri Toompuu Saaremaalt. Selle aasta alguses oli EMT-l veel 151 500 klienti.

Riigikogus teisel lugemisel olnud telekommuni-katsiooniseaduse rakendamine läheb maksma 260 mln krooni.

Hetkel kuum