Tõnu Tramm • 18. august 1999 kell 22:00

Nõustaja istub kindalaekasse

autorid:Hellat Rumvolt, Villu Vane, Teet Lainevee, Henn Rebane jt.

väljaandja:OÜ Käsiraamatute Kirjastus

lehekülgi:130

hind:99 krooni

Äsja müügile jõudnud «Autojuhi teatmik» on täis teavet, mida peaks teadma niigi, kuid kriitilises olukorras võib see lausa asendamatuks osutuda.

Nädal tagasi sattusin avariisse. Ehkki mina polnud süüdi, et minu juhitud autole tagant otsa sõideti, läksin keset liikluskeerist ohutulesid põlema pannes ja auto vigastusi uurima minnes ähmi täis ja pea voolas mõtetest tühjaks nagu kastekann. Seda enam, et sõitsin võõra autoga ja olin kokkulepitud ajaks kokkulepitud kohta jõudmisega hiljaks jäämas. Seetõttu polnud minu esimene mõte see, mida iga koolipoisski peaks teadma -- kutsuda kohale politsei, vaid kuidas juhtunu kärmelt klaarida ja edasi sõita.

Otsasõitja tunnistas oma süüd täielikult ja me piirdusimegi kirjaliku selgitusega, vahetasime andmeid ja lubasime esimesel vajadusel minna kahjukäsitlusfirmasse juhtunut selgitama. Usaldasin inimest, kes oli märksa õnnetumas olukorras kui mina.

Kahjukäsitlusfirmasse jõudes ei oodanud aga mind paraku ees toosama ähmi täis meeskodanik, kes mõne päeva eest tänaval pattu kahetses, vaid enesekindel tüüp, kes teatas bravuurikalt: mina ennast süüdi ei tunnista. Süüdi olevat hoopis keegi tundmatu autojuht, kes kusagil kaugel-kaugel autoderivi eesotsas järsult pidurdas. Võttis oma pool tunnikest, enne kui inimene aru hakkas saama, et musta valgeks ei tee. Isegi tagantjärele mitte.

Järgmisel päeval sattus mulle kätte verivärske «Autojuhi teatmik» ja esimene asi, mida ma raamatut lahti lüües nägin, oli tegutsemisjuhis liiklusõnnetuse korral. Eraldi kastis ja silmatorkav. Kõik kirjas, kaasa arvatud soovitus kutsuda kohale politsei, et hiljem sekeldusi ei tekiks.

Arvestates kogetut, võinuks minu pärast olla see kirjeldus veelgi detailsem: ära sõima süüdlast, võta taskust mobiiltelefon, vali 110, otsi paber ja pastakas jne. Olen ju minagi teadnud vaat et terve oma teadliku elu, et alati tasub politsei kutsuda, aga avariisse sattudes oli hea, kui ma veel oma nime mäletasin.

- Isegi see on sees, kuidas tahavaatepeeglit sättida.

- Siin ikka on tõesti ühte koma teist. Peaks endalegi ostma.

- Vaadates autoreid, siis eks ta üks «kuidas hoida käsi roolil» stiilis raamat ole.

- Midagi uut siin nüüd küll ei ole, aga eks meeldetuletuseks tasub läbi lugeda küll.

- Avarii vormistamise blankett on kaasas.

- Lõpuks ometi saan naisele näidata, kuidas ratast vahetada.

- Ei noh, kui muud lugeda pole, siis vähemalt kui igav hakkab, siis anekdoote on siin küll piisavalt.

- Punane rist üle kahe külje on küll päris hea leitus. Süda hakkab jukerdama, pistad raamatu aknast välja ja kõik teavad, et miski on mäda.

- Ometi kord saan teada raadiote sagedused.

Ligi kümne autosõitja hinnangul on teatmikus palju kasulikku.

Hetkel kuum