6. september 1999 kell 22:00

Divecist ostetud firmade võlg 20 mln kr

See on vaid üks osa majanduspolitsei uuritavast kriminaalasjade paketist, mis sai alguse Divecist leitud dokumentide põhjal, ütles maksuameti peadirektor Aivar Sõerd.

20 miljonit krooni käibemaksu võlgnevad neli Diveci vahendusel ostetud firmat, mille nimed on omased maksuvabadele firmadele ja mis on registreeritud Diveci aadressil Tallinnas Jõe tänaval.

Firmad tegutsesid Sõerdi sõnul tüüpilise karussell-skeemi järgi, et maale toodav kaup viiakse välja 20 korda kallimalt ja käibemaks saadakse tagasi. See on maksupettus, mis on toiminud aastaid, nentis Sõerd.

Juuli alguses Divecis toimunud läbiotsimise tulemusel saadud dokumentidest tuleb Sõerdi teatel jätkuvalt välja kriminaalse iseloomuga materjali. «Robinal on tulnud välja valgustkartvaid ja uurimist vajavaid asju, neid lisandub iga päev,» rääkis ta.

Nelja offshore-firma dokumentide leidmine oligi läbiotsimise ajend, tunnistas Sõerd. Läbiotsimise tulemusel maksuameti käsutusse saadud dokumendid poleks Sõerdi hinnangul tavalisel moel iial maksuameti kätte sattunud.

Ühtlasi avaldas Sõerd lootust, et uurimise edukaks läbiviimiseks on tõendeid Diveci vastu piisavalt.

Peale kahtlaste firmadokumentide, millest ilmneb rida maksupettusi, on maksuamet tuvastanud ka ümbrikupalkade maksmise Divecis. Firma töötajad teenisid paberite järgi vaid 1300 krooni kuus, kirjutas Postimees.

Maksuameti andmetel võidi sõlmitud topeltlepingute järgi maksta 1994.--1999. aasta veebruarini konsultatsioonifirmadest Divec ja Divec EAT lahkunud töötajatele vähemalt 1,7 miljonit krooni käest kätte, mille pealt on tasumata 425 882 krooni üksikisiku tulumaksu ning 681 080 krooni sotsiaalmaksu.

Diveci juht Erik Vallaste ei olnud eile kommentaariks kättesaadav.

Diveci ja maksuameti konflikt sai alguse juulis, kui politsei viis kolme päeva jooksul Divecist kaasa arvuteid, dokumente ja muid firma tegevust puudutavaid materjale. Politsei on algatanud saadud dokumentidele tuginedes mitu kriminaalasja.

Divec on kaevanud nii maksuameti kui ka politsei kohtusse.

Autor: BNS

Hetkel kuum