ÄP fototoimetus • 26. september 1999 kell 22:00

Venemaa gaasikoridor

Kahe viimase juhtmelõigu ühendamine toimus 100 kilomeetrit Varssavist põhja pool ja tseremoonial osalesid kõigi suuremate Euroopa gaasifirmade esindajad. Eelmisel nädalal avati analoogne juhtmelõik ka Valgevenes. Jamali-Euroopa gaasijuhe, mis kulgeb läbi Valgevene ja Poola ning möödub Ukrainast, hakkab ühendama Siberi gaasileiukohta Saksamaaga. Juhtme aastane läbilaskevõime on 32 miljardit kuupmeetrit, mis moodustab umbes veerandi Gazpromi 125 miljardi kuupmeetri suurusest aastaekspordist. Tuleval aastal loodab Gazprom sealtkaudu eksportida juba 15 miljardit kuupmeetrit gaasi.

Rem Vjahhirevi sõnul kavatseb Gazprom edaspidi ehitada praeguse gaasijuhtme kõrvale veel teise, mis suurendab läbilaskevõime 60 miljardi kuupmeetrini ja muudab Valgevene--Poola koridori põhiliseks Venemaa--Lääne-Euroopa gaasivarustussüsteemis.

Euroopast alustatud gaasijuhe ei pruugi suurde Jamali gaasileiukohta välja jõuda veel niipea, sest see on kavas ühendada sinna alles siis, kui Euroopale lähemal asuvad gaasivarud ei suuda nõudlust enam rahuldada.

Kuni jätkub uue gaasijuhtme ühendamine Saksamaa gaasitorustikuga, kustkaudu Vene gaas suunatakse edasi mujale Euroopasse, käib peaaegu kogu Gazpromi eksport Ukraina kaudu. Gazpromi ja Ukraina suhted pole eriti kiita, sest Gazprom heidab Ukrainale ette suurt gaasivõlga ja süüdistab teda Euroopa turule mõeldud gaasi sagedases omastamises. Seetõttu peab Gazprom Jamali-Euroopa gaasijuhtme suurimaks vooruseks just asjaolu, et see läheb Ukrainast mööda.

Autor: ÄP

Hetkel kuum