Silva Männik • 5. oktoober 1999 kell 22:00

Salva Kindlustuse vähemusosalus riiulifirmale

OÜ ESS Investeering juhatuse esimees Urmas Sõõrumaa keeldus Salva Kindlustuse aktsiate ostja isikut ja tehingu hinda avalikustamast. Läti ettevõtteregistri andmeil kuulub UB Apdro?ina?ana Bahama saartel registreeritud firmale Ascar Marketing Inc. Tegu on ilmselt riiulifirmaga. UB Apdro?ina?ana direktor on Läti ettevõtteregistri järgi Eesti elanik Tõnis Hillep.

Sõõrumaa põhjendas aktsiate müüki Salva Kindlustuse suuromaniku Tiit Pahapilliga tekkinud erinevate tõekspidamistega. Sõõrumaa sõnul ei pidanud Pahapill kinni aktsionäride lepingus kokku lepitud tingimustest, mistõttu kahjustati otseselt 45% osaluse omaniku huve. «Seda osaliselt ka sellepärast, et teised kaks 5% osaluse esindajat on sisuliselt härra Pahapilli kontrolli all,» lausus ta. ESS Investeeringud ostis 45% Salva aktsiatest 1997. a ligi 30 mln krooni eest. Sõõrumaa on varem öelnud, et Salva Kindlustuse 55% aktsiate omanikuga sõlmitud lepingu eiramisega ja teiste aktsionäride huvide kahjustamisega on ta kahe aastaga saanud 20 mln krooni kahju. «Olenemata sellest, et ma oma osalusest lahti sain, ei ole ma õnnelik,» kommenteeris Sõõrumaa oma investeeringut Salva Kindlustusse.

Salva Kindlustuse uue omaniku ja Tiit Pahapilliga eile Äripäeval ühendust saada ei õnnestunud.

Omanike vaheliste arusaamatuste tõttu lahkus seltsist 1994. aastal ka Hansapanga üks asutajaliige Tõnu Laak, kes pakkus Salva arendamiseks mitmeid mahukaid investeeringuid. Tollal kinnitasid tema aktsiad ära ostnud Toivo Voit ja Pahapill, et Laagi rahalised võimalused Salvat arendada ei olnud nendega võrreldavad ning seetõttu viisid meeste teed lahku. Ettevõtte suuromanike omavahelisi arusaamatusi ja erimeelsusi juhtkonnaga on kinnitanud teisedki Salvast lahkunud omanikud ja juhtivtöötajad, kes kinnitavad Pahapilli põhimõtet mitte kaasata ettevõttesse uusi investoreid. Eitava vastuse on andnud ka Salvasse investeerimisest huvitatud olnud Soome kindlustuskontsern Pohjola ja Ernesto Preatoni.

Salva Kindlustus lõpetas I poolaasta väikese kasumiga. Selts kogus 8 kuuga preemiaid 44,1 mln krooni ja väljastas hüvitisi 27,3 mln krooni.

Hetkel kuum