Kristel Raesaar • 10. oktoober 1999 kell 22:00

EMV juhi kahtlased tehingud taas uurimisel

Tallinna majanduspolitsei lõpetas väärtpaberiinspektsiooni taotlusel algatatud kriminaalasja septembri algul. Politsei ei suutnud tõestada, et veebruaris hinnatõusu eel 21 700 EMV aktsiat ostnud Herman kasutas tehingus ettevõtte siseinfot.

Lõpetamise otsuse tühistas prokuratuur väärtpaberiinspektsiooni kaebuse alusel.

Inspektsioon on seisukohal, et Herman kasutas ära veel avalikustamata infot Eesti Telefoni võrkude rajamise 89 miljoni krooni suuruse peatöövõtu konkursi võitmise kohta. Uudise avaldamise järel kerkis EMV aktsia hind Tallinna börsil poolteise kuuga kaks korda.

«Meie hinnangul ei teinud politsei kogutud tõenditest ja tunnistustest päris adekvaatseid järeldusi ja võttis arvesse selliseid tunnistusi, mis meie arvates üldse ei ole antud juhtumi puhul olulised,» ütles inspektsiooni peadirektor Marek Mägi.

Mägi tunnistas, et Eesti seadusandluse raames on sisetehinguid raske tõestada. «Usume, et siin on siiski piisavalt tõendeid,» lisas ta.

Prokurör Krista Kull kinnitas, et prokuratuuri hinnangul ei uurinud politsei juhtumit piisavalt põhjalikult, et olla kindel kuriteo koosseisu puudumises. «Tegemata oli mitu olulist asja,» nentis Kull. «Uurijal on nüüd kohustus need asjad ära teha ja siis esitada süüdistus, või kui tõesti ei saa midagi tõestada, siis kriminaalasi lõpetada.»

Prokuratuur andis politseile täiendavaks uurimiseks aega ühe kuu.

Olaf Herman polnud reedel veel teadet kriminaalasja taastamise kohta saanud. Herman ise on varem korduvalt väitnud, et siseinfo kuritarvitamise süüdistused on alusetud.

Hermani sõnul ostis portfellihaldur EMV aktsiaid tema teadmata, mistõttu tegu ei saanud olla siseinfo kasutamisega. Sama on politseile kinnitanud Kawe Kapitali portfellihaldur.

Majanduspolitsei uurija Margit Schmied keeldus reedel kommentaaridest.

Varem on Marek Mägi öelnud, et juhul, kui prokuratuur ei tühista uurija määrust, muutuks siseinfo kasutamine legaalseks.

Väärtpaberiinspektsioon on esitanud justiitsministeeriumile ja rahandusministeeriumile kriminaalkoodeksi ja väärtpaberituru seaduse muutmise eelnõu. «Väärtpaberituru seadust tuleb muuta võimalikult kiiresti, et katta sisetehinguid puudutav tühimik seaduses.

Aivo Parbo justiitsministeeriumi avalike suhete osakonnast ütles, et ministeeriumil on väärtpaberiinspektsioonile vastamiseks aega selle nädala lõpuni. Parbo märkis, et ministeerium lükkab väärtpaberiinspektsiooni esitatud eelnõu tagasi, sest rahandusministeeriumis on valmimas ja kooskõlastusringile jõudmas uue väärtpaberiseaduse eelnõu ning eraldi ei ole mõtet neid küsimusi vaadelda. Väärtpaberiinspektsioon kuulub rahandusministeeriumi haldusalasse ja seetõttu peab eelnõu rahandusministeeriumiga kooskõlastama.

Hetkel kuum