11. oktoober 1999 kell 22:00

Valimised lõpetavad korruptantide orgia

«Hei, sina seal, korruptant! Tule Tallinna, õige nimega Kolõvani! See linn on tõeline korruptantide paradiis. Siin ei liiguta ükski jõud teid oma kohalt. Koonderakond ja Keskerakond ajavad võidu iminappadega kombitsaid kõigisse linna magusamatesse viljasalvedesse, rasvasematesse leemepadadesse ja kõlisevamatesse rahalaegastesse ning kutsuvad sind sellest peadpööritavast orgiast osa võtma,» pöördus Äripäev kolm aastat tagasi pärast kohalike omavalitsuste valimisi juhtkirjas «Sortsid linnavalitsuses» korruptantide poole.

Toimetus on veendunud, et pühapäeval toimuvad valimised lõpetavad kolm aastat kestnud ja maksumaksja rahaga peetava peo Tallinna linnas.

Pühapäeval vormistatakse järelehüüd Tallinnas võimul olnud keskkoonderakondlikule linnavalitsusele, sest Koonderakonna osa jääb linnavolikogus sama marginaalseks nagu riigikogus, kus neil on kaks esindajat.

Pealinna viimase kolme aasta pikkusele võimuperioodile tagasi vaadates meenub positiivse poole pealt teedeehitus. Valimiskampaania eesmärgil on suur osa teid remonditud, kuid seda on tehtud konkurssideta. Avalik konkurss aitab aga ehitusmaksumust alla lüüa.

Esmapilgul tundub positiivne ka vee hinna alandamine, kuid saadud kasu sööb ära abonenttasu, mis puudutab valusamalt eeskätt neid tarbijaid, kes kasutavad vett vähe ja säästlikult.

Negatiivse poole pealt meenub korteriskandaal. Eesotsas endise kesklinna vanema Jüri Otiga jagati väärtuslikke kortereid neile prominentsetele linnakodanikele, kes olid enda kasulikkust ametnikele tõestanud. Anti hoop linna rahakotile, kuid parandati mõnede linnaametnike ja poliitikute enesetunnet ning elatustaset.

Meenub Keskturu nn erastamine ning katse anda Viru väljaku hoonestusõigus Soome firmale SRV Development.

Korterite, Viru väljaku ja Keskturu puhul on koalitsioon näidanud teovõimet. Sama ei saa öelda parkimiskorralduse kohta, kus valitseb kaos. Sõidukiomanike käest korjatud summad ei jõua linna eelarvesse ja vahepeal maksis linn parkimiskorraldajatele isegi peale.

Viimane vägitegu on Jõelähtme prügila rajamine, mis toob endaga kaasa prügiveo hinna tõusu. Linnavalitsus lubas Saksa jäätmefirmale SKP Recycling AG & CO, et linnakodanikud garanteerivad sakslastele 15 protsendi suuruse kasumlikkuse.

Tallinnas olukord enam hullemaks minna ei saa. Oleme veendunud, et uus linnavolikogu suudab sortsid linnavalitsusest välja lüüa ning lõpetada korruptsiooni vohamise, mis on otsaga jõudnud pealinna kalmistutele.

Hetkel kuum