Kristel Raesaar • 17. oktoober 1999 kell 22:00

Malle Eenmaa läheb kohtu alla

Tallinna prokuratuur kinnitas reedel Malle Eenmaa süüdistuskokkuvõtte, milles kaitsepolitsei süüdistab teda ametiseisundiga kaasnenud volituste ärakasutamises ja korruptsioonivastase seaduse rikkumises.

Malle Eenmaa kuulus Maapanga eelkäijat Virumaa Kommertspanka juhtides ka Põllumajanduse Ameerika Välisabi Fondi nõukogusse. Kolm ja pool aastat tagasi osales Eenmaa fondi nõukogu otsuse tegemisel, millega lubati kajastada Ameerika viljaabi müügist saadud ja talunikele laenatud 29,7 miljonit krooni Virumaa Kommertspanga esmaste omavahenditena.

Virumaa Kommertspank vajas viljaabi müügist saadud raha panga omakapitali suurendamiseks Eesti Panga nõutud tasemele. 1996. aasta lõpul kandis Virumaa Kommertspanga ja regionaalsete väikepankade ühendamisel sündinud Maapank fondi raha maha, kattes sellega oma kahjumi. Kaitsepolitsei hinnangul tekitas Eenmaa fondi vara põhjendamatult kulutades riigile suure kahju.

Malle Eenmaa ei soovinud reedel selgitada, miks ta kandis raha Virumaa Kommertspanga omavahenditesse. «Minu arvates ei ole tegeldud mingisuguse kantimisega, kõik on kooskõlas nii rahvusvaheliste normatiividega kui ka kõige muuga,» rääkis ta. «See raha on praegu Eesti põllumeeste käes.»

Põllumajanduse Ameerika Välisabi Fondi likvideerimise järel võttis nõude Maapanga vastu üle Maaelu Laenude Tagamise Sihtasutus. Sihtasutus on Eenmaa vastu algatatud kriminaalasja raames esitanud hagi miljonite hüvitamiseks. Kohus on hagi tagamiseks arestinud Malle Eenmaa vara.

Eenmaad ähvardab süüdimõistmise korral kuni kuueaastane vabadusekaotus koos vastaval tegevusalal töötamise õiguse äravõtmisega.

Kaitsepolitsei pressiesindaja Hannes Kont ütles, et Eenmaa kohtuprotsess kujuneb keeruliseks. Ta märkis samas, et sellel korruptsioonijuhtumil pole mingit seost Maapanga pankrotiga, mida uurib kriminaalpolitsei majandustalitus.

Hetkel kuum