Viktoria Korpan • 28. oktoober 1999 kell 22:00

Hirm karistuse ees sunnib tarkvara legaliseerima

Viimase kahe nädala jooksul on Tallinna halduskohus mõistnud kolm firmat arvutitarkvara ebaseadusliku kasutamise ja kopeerimise eest süüdi, määrates neile sadadesse tuhandetesse kroonidesse ulatuva trahvi.

Majanduspolitsei ja piraattarkvaraga võitleva organisatsiooni Business Software Alliance (BSA) ohvriks langesid meediategevuse planeerimise teenuseid osutav OÜ Mediapool, projekteerimisfirma OÜ Humana Projekt ja kirjastaja AS Kunsttükk.

Mediapool sai teistest suurema rahatrahvi, sest kasutas nii illegaalset tarkvara kui oli teinud sellest koopiaid firmasiseseks kasutamiseks.

«Kui firmal ei ole kontrolli hetkel tarkvara kasutamisõigust kinnitavaid dokumente näidata, siis lepitakse teine aeg kokku, kuid tagantjärele litsentsi hankimine ei aita,» seletas BSA Eesti koordinaator Ahti Leppik.

«Mediapool kasutab ainult legaalset tarkvara,» väitis Mediapooli tegevjuht Raigo Piibar eile, kuid ei soovinud juhtumist rohkem rääkida, kuni apellatsioonkaebus saab kohtusse esitatud.

Humana Projekti juhataja Rein Ütsi sõnul kavatseb ta esitada kohtusse apellatsioonkaebuse, sest tema väitel diskrimineerib tarkvaratootja Eesti tarbijat keeleliselt. «Kasutusjuhend ja informatsioon tarkvara kohta on inglise keeles, mis on keeleseadusega vastuolus,» lausus Üts. «Mina võin jääda ohvriks, aga peab looma pretsedendi ja vaatama üle seaduste kooskõla.»

200 000kroonine trahv, mis firmale määrati, võib Humana Projektile üle jõu käia. «Firmal, kes müüb oma intellektuaalseid võimalusi, ei ole nii suurt raha,» tõdes Üts.

Septembris käivitas maailma suurim tarkvaratootja Microsoft kolmes Balti riigis oma toodete sooduskampaania, mille käigus saab kuni aasta lõpuni osta tarkvara kuni 60 protsenti soodsamalt.

Eesti ühe suurema tarkvaramüüja, peamiselt Microsofti tooteid müüva ASi IT Arvutitarkvara tegevdirektori Toomas Neemre prognoosi kohaselt peaks aasta lõpuni müügimaht kasvama. Ostjate aktiivsuse põhjuseks on tema hinnangul nii atraktiivsed hinnad kui ka politsei ja BSA tegevus ning hiljuti mitmele firmale määratud rahatrahvid. «On murelikke kõnesid, inimesed on närvis, firmad tellivad endale tarkvara auditi ja soovivad tarkvara legaliseerida,» rääkis Neemre.

IT Arvutitarkvara käive kasvas oktoobri kolme nädalaga septembri 6 miljonilt kroonilt 7,5 miljonile.

Illegaalse tarkvara osaks hinnatakse Eestis 80--85 protsenti. Kuigi põhilised illegaalse tarkvara kasutajad on eraisikud, kasutab piraattarkvara 60--70 protsenti Eesti ettevõtetest ja kolmandik riigiasutustest.

Seni on majanduspolitsei ja BSA ühise reidi käigus kontrollitud kümmet firmat, ainult kahe firma arvutites oli legaalne tarkvara. Kontrolli korraldatakse tavaliselt BSAsse saabunud anonüümse vihje põhjal.

Hetkel kuum