Kristina Traks • 9. november 1999 kell 22:00

Põllumehed taotlevad laenudele pikendust

«Taotlusi laenude pikendamiseks tuleb küll, aga mitte nii palju kui eelmisel aastal,» lisas Nõmm. «Kokkuostuhinnad on küll viimasel ajal tõusnud, aga põllumeestel on ju mitu rasket aastat järjest olnud.» Nõmme sõnul laekub pikendamise taotlusi tõenäoliselt veel selle ja järgmise nädala jooksul.

Kas sel aastal laenude tagasimakse tähtaegu pikendatakse, ei osanud Nõmm veel öelda. «Praegu pikenduste maht alles koguneb ja kui taotlusi tuleb 20 miljoni krooni kanti, siis tuleb mingi suurem otsus vastu võtta,» ütles ta.

Eelmisel aastal pikendas Põllumajanduse ja Maaelu Krediteerimise Fond (PMKF) 35 miljoni eest ehk poole kogu kevadkülviks välja antud laenude tagasimakse tähtaega aasta võrra. Nõmme sõnul on põllumehed tänaseks sellest rahast umbes kaks kolmandikku tagasi maksnud.

Võru Talupidajate Liidu juhatuse esimees Riho Pähn ütles, et põllumeestel on olnud küll probleeme laenude tagasimaksmisega. «Eks nad pigistavad elu koomale või müüvad metsa,» rääkis Pähn. «Tean ühte väga korralikku taluperet, kes sai laenud tagasi makstud ainult tänu metsale.»

Pähna sõnul on pangast laenu saamine põllumehel praegu sama hästi kui võimatu. «Ehkki piima hinna tõus annab lootust, pole pankade suhtumises midagi muutunud,» ütles ta.

Võrumaa teraviljakasvataja Margus Ojaperv ütles, et pank pakkus küll võimalust kevadkülvilaenu pikendada, kuid seda ei kasutata. «Eelmisel aastal oli olukord hullem, aga siis meie laenu ei pikendatud,» ütles Ojaperv. «Nüüd üritame laenu kohe tagasi maksta.» Ojaperv võtab igal aastal kevadtöödeks laenu 100 000 krooni.

Põllumajanduse ja Maaelu Krediteerimise Fond andis kevadel põllumeestele lühiajalist külvilaenu 40 miljoni krooni ulatuses. Laenude tagasimaksmise periood algab novembri lõpus ning lõpeb märtsikuu lõpus.

Hetkel kuum