6. detsember 1999 kell 22:00

UPSid kaitsevad ootamatu vooluhäire eest

Parim kaitse voolu- ning pingekõikumiste ja toitevõrgu katkestuste vastu on UPS (Uninterruptable Power Supply ehk katkematu toitepinge allikas).

Kui vahelduvvooluvõrgus esinevad lühema- või pikemaajalised elektrikatkestused, tagab UPS elektritarbijale täiendavaks ajaks normaalse elektritoite. Selle aja jooksul saab salvestada pooleliolevad tööd ning sulgeda korrektselt operatsioonisüsteemi.

UPS-seadmeid toodetakse kolme erineva tööpõhimõttega:

off-line, standby, back-- UPS -- tugi-UPS impulssväljundiga, st väljundpinge on impulsikujuline;

line interactive, active standby- -- stabilisaator-UPS impulssväljundiga või siinusväljundiga st väljundpinge on impulsikujuline või siinusekujuline (nagu tavalises vooluvõrgus);

online double conversion- -- topeltkonverteeritav online- -UPS siinusväljundiga.

Tugi-UPS varustab tarbijat energiaga, mida saadakse otse vahelduvvooluvõrgust. UPSi sisendis eemaldatakse osaliselt elektrivõrgu võrgumüra ja tõkestatakse ülepinge (kuni 276 volti) pääs tarbijani, kuid väiksemad võrgupinge kõikumised kajastuvad otseselt UPSi väljundpinges. Ainult elektrikatkestuse ja liiga madala või liiga kõrge sisendpinge puhul lülitakse tarbija relee abil ümber patareitoitele. Erinevalt online-UPSidest kasutatakse tugi-UPSides lihtsamaid ja vähem kvaliteetseid muundurlülitusi. Ümberlülimist patareitoitele juhib elektromehaaniline kommutatsioonilülitus, mistõttu siirdeaeg võrgutoitelt patareitoitele kestab tavaliselt kuni 4 millisekundit. Tugi-UPSid jäävad patareide energiamahutavuse, nende laadimiskiiruse ja tööaja kestusega alla online-UPSidele. Puuduseks võib lugeda UPSi võimetust reguleerida väljundpinget võrgupinge kõikumise korral. Neid ei soovitata kasutada seal, kus vahelduvvooluvõrgus esineb sagedasti pingekõikumisi või tugevaid võrgumürasid. Hästi ei sobi nad ka võrguserverite reservtoite korraldamiseks.

Täiustatud mudelid suudavad täpsemini jälgida ka võrgupinget, seda vajaduse korral tõstes või langetades. Pingekatkestuse korral lülituvad nad ümber akutoitele, kuid siis on neil sarnased puudused nagu tavalistel tugi-UPSidel: pikk siirdeaeg ja ebakvaliteetse (ristküliku) kujuga väljundpinge. Neid võib kasutada väikeste võrkude ja PC baasil serverite toiteks.

Online-UPS teeb alati sissetulevast toitest alalispinge ja sellest tagasi 230voldise vahelduvpinge. Online-UPSi omapära seisneb selles, et elektritarbijat toidetakse pidevalt töötavalt muundurilt. Nad sobivad keskmise ja suure arvutivõrgu toiteks või suurte serverite toiteks kohtades, kus on lähedal tööstusseadmed, mis põhjustavad suuri pingekõikumisi.

UPS-seadmete tugiaega ehk aega, mille jooksul nad on suutelised toite tagama, on võimalik viia kümnetesse tundidesse. Iseasi on see, kas see majanduslikult ära tasub. Reeglina tuleb pika tugiajaga UPSile valida võimsam akulaadija, et taaslaadimisaeg ei veniks liiga pikaks. Soovitatav standardne UPSi tugiaeg on 5--15 minutit. UPS-seadmetega on tavaliselt kaasas tarkvara, mis voolukatkestuse korral arvutivõrgu järkjärguliselt välja lülitab.

Autor: Heiki Mikomägi

Hetkel kuum