Tõnis Oja • 15 detsember 1999

Euroopa keskpank usub edusse

Vaid 2,5 senti jäi eilsel Eesti Panga fikseeritud dollari kursil puudu kõigi aegade kõrgeimast (3. detsembril oli dollari kurss 15,60140 krooni). Keskpank fikseeris eilseks USD kursiks15,57655 krooni.

Eesti Panga dollari kurss peegeldab euro nõrgenemist Ühendriikide valuuta suhtes, mis läheneb taas pariteetsuskursile. Põhjuse andis teisipäeval avaldatud USA jaemüügi 0,9 ning tarbijahinnaindeksi 0,1 protsendiline kasv novembris, mis viitab Ühendriikide jätkuvalt võimsale majanduskasvule ilma märkimisväärse inflatsioonilise surveta.

Kursikõikumine oli eile siiski veel kitsastes piirides ning trend polnud selgelt välja kujunenud. Oluliseks peaks kujunema täna avaldatav USA väliskaubandusbilansi avaldamine. Täna avalikustatakse ka Saksamaa äriusalduse indeks.

Jõulud lähenevad ning kauplemismahud vähenevad iga päevaga. Väiksemad mahud põhjustavad aga kursside suurt kõikumist.

Eile pidas Karlsruhes kõne Euroopa keskpanga peaökonomist Otmar Issing, kelle sõnul on keskpanga monetaarpoliitika olnud väga edukas ning on vaid aja küsimus, millal euro väärtus hakkab peegeldama rahaliidu stabiilsust. Ehk teisisõnu loodab peaökonomist ühisraha peatset tugevnemist.

Hetkel kuum