Kaja Koovit • 19 detsember 1999

Keskpank eitab süüd hinna langetamises

«Eesti Pangale kuuluv osalus Hansapangas on niivõrd suur, et seda ei ole mõtet börsil müüa ja ka ostjad ei tuleks seda börsilt ostma. Sellised tehingud tehakse suuremate tükkidena,» lausus Laid.

Hansapanga väikeaktsionäridel ei ole mõtet muretseda, meil ei ole kavas hakata turgu segama ja hinnaga manipuleerima, kinnitas Laid.

Keskpanga direktor lisas, et suure hulga aktsiate müük börsil ei oleks müüjale kasulik, sest madala likviidsusega turul langeks aktsia hind kiiresti. «Nagu iga teine investor, on ka Eesti Pank huvitatud aktsiate võimalikult kõrge hinnaga müümisest,» lausus Valdur Laid.

Laid kinnitas, et ajakirjanduses levinud spekulatsioonid selle kohta, et keskpank müüb Hansapanga aktsiaid 90krooniselt hinnatasemelt, ei vasta tõele.

«Maakler, kelle käes keskpangale kuuluvate Hanspanga aktsiate müügiorder on, ei ole aktsiaid otseselt turule müünud,» lausus Hansapanga maakler Mattias Mustonen.

Äripäevale teadaolevalt toimub Eesti Pangale kuuluvate aktsiaosaluste müük Trigon Capitali kaudu.

«Ma ei võtaks keskpanga juttu väga tõsiselt,» lausus Kawe Kapitali varahalduse direktor Kristjan Hänni. Kui neil on kokkulepped, siis miks ei müüda neid aktsiaid korraga.

Hänni lisas, et Eesti Panga poolne Hansapanga aktsiate müük on Eesti väärtpaberiturule tervikuna hästi mõjunud, sest langetas aktsiahindu ning pärast probleemivabalt möödunud aastavahetust tuleb turule uusi investoreid, kellele praegused hinnatasemed on atraktiivsed.

«Kui Eesti Pank ei oleks aktsiaid müünud, oleks Hansapanga aktsia hind olnud tõenäoliselt 110 krooni juures,» lausus Hänni.

Hänni lisas, et keskpank müüb tõenäoliselt oma ülejäänud osaluse Hansapangas järgmise aasta alguses. Kui välisinvestoreid tuleb turule juurde, tekib ostuhuvi ning aktsiahinnad hakkavad tõusma.

Eesti Panga infoosakonna juhataja Andrus Kuusmann kinnitas, et keskpangal ei ole otsust selle kohta, millal ülejäänud Hansapanga aktsiad müüakse. «Meil on strateegiline otsus kommertspankades osalustest loobumise kohta, kuid millal mingeid aktsiaid müüakse, selle kohta otsust ei ole,» rääkis Kuusmann.

Laidi sõnul loodetakse osalustest loobuda järgmise aasta esimese poolaasta jooksul.

Hänni märkis, et Eesti Panga ajastus aktsiate müümiseks oli väga õige, sest selliseid koguseid aktsiaid saab turule paisata ainult siis, kui vastas on tugevad ostjad.

Hansapanga analüütiku Mart Tõevere sõnul oli Eesti Panga osalus Hansapangas novembri lõpu 1,38 protsendilt eelmise nädala teisipäevaks vähenenud 0,94 protsendile.

10. detsembrist alates müüdi kolme päevaga Tallinna börsil kuus suuremat aktsiapakki, kogumahus 350 000 aktsiat koguväärtusega 31--32 mln krooni. Turul arvati, et tehingu taga võivad olla mõned suuremad välisinvestorid, kes aastavahetuse kartuses on hakanud oma positsioone Eesti aktsiates sulgema. Hansapanga aktsia hind saavutas oma viimase aja kõrgeima taseme 8. ja 9. detsembril, mil aktsia hind tõusis päeva jooksul 97,5 krooni tasemele. Reede õhtul sulgus Hansapanga aktsia Tallinna börsil 89 krooni tasemel.

Hetkel kuum