Ülo Toomsalu • 31. jaanuar 2000 kell 6:05

Rahapuudus võib sulgeda valdade väikekoolid

Paljud vallad peavad 1. märtsiks otsustama, mida oma väikeste koolidega peale hakata, sest laste vähenemise tõttu riigi antud haridussummad vähenevad oluliselt, kirjutab Eesti Päevaleht.

'Haridusministeerium annab valdadele vastavalt õpilaste arvule raha, kuid kuna õpilaste arv hakkab üha langema, siis läheb aasta-aastalt kitsamaks,' rääkis Võrumaa haridusosakonna juhataja Georg Aher. 'Sellest aastast kaotati ka eelarvete korrigeerimine, millega jälgiti, et valla hariduseelarve ei väheneks üle 2,5 protsendi.'

Endise haridusministeeriumi kantsleri Aheri sõnul pidanuks vallad oma koolide tulevikule juba mitu aastat tagasi mõtlema, kuid tänu lisarahale on otsustamist alati edasi lükatud.

Aheri sõnul on paljudel valdadel vaid kaks võimalust: kas jätkata endise koolivõrguga või muuta mõni gümnaasium põhikooliks, mõni põhikool algkooliks või mõni kool hoopis sulgeda. Esimene otsus tähendaks, et vallad peaksid eelarvest leidma lisaks kuni 700 000 krooni õpetajate palgarahaks.

Rapla maavalitsuse planeeringuosakonna juhataja Silvi Ojamuru sõnul on nende maakonnas kaks omavalitsust koolide osas põhimõttelise otsuse juba langetanud - Kehtna vald sulgeb Keava algkooli ja Märjamaa vald muudab Varbola põhikooli 6klassiliseks kooliks.

Raplamaal on loodud ka koolivõrgu korrastamise toimkond, kuhu kuulub omavalitsustegelasi, õpetajaid, haridusjuhte. Aheri sõnul on ka Võrumaal mitu omavalitsust juba mitu aastat tagasi arenguplaane teinud, kuid need on jäänud mõteteks paberil. 'Meremäe vald on mõttes kavasid teinud, kuid nüüd tuleb tegutsema hakata,' rääkis Aher. 'Neil on keskkool, kus ühes keskkooliklassis õpib kolm, teises kuus õpilast - sellist kooli ei suuda ükski riik ega omavalitsus üleval pidada.'

Aher ootab, et omavalitsused omavahel rohkem koostööd teeksid ning mitme valla koole mitme valla peale üleval peaksid.

Hetkel kuum