Ülo Toomsalu • 11. aprill 2000 kell 6:04

Tulumaksuseadus takistab suurte dividendide maksmist

Sel aasta maksavad börsiettevõtted vähem dividende, sest uus tulumaksuseadus kohustab väljamakstava kapitali pealt tasuma ka 35,1 protsenti tulumaksu, kirjutab Eesti Päevaleht.

Mitu Eesti börsiettevõtet, nagu Hansapank, Eesti Telekom või Saku Õlletehas omavad spetsialistide arvates piisavalt kapitali, et omanikele makstavat osa kasumist tunduvalt suurendada.

'Eriti Hansapanga kasumi puhul oleksid oodanud agressiivsemat käitumist ja suuremaid dividende, aga ilmselgelt kõrge maksu pärast seda ei tehtud,' kommenteeris Trigon Securitiese analüüsikeskuse juht Toomas Reisenbuk.

Reisenbuki sõnul takistab tulumaksuseadustik juba täna ettevõtete restruktureerimist ja kapitali kiiret liikumist, mis pikas perspektiivis toob kaasa kontsernide tekkimise, kus ühe omanikfirma all tegutseb mitu eri valdkondades tegutsevat ettevõtet.

'Ühesõnaga, kapital ei jaotu kiiresti ümber erinevate ettevõtete vahel, vaid jääb kontserni sisse,' selgitas ta. Ta lisas, et Aasia riikide näitel võib väita, et majanduselu koondumine kontsernide kätte ei lõpe alati positiivselt.

Eestis on protsess olnud vastupidine, majandusgrupid on püüdnud keskenduda põhitegevusele ning tütar- ja sidusettevõtted maha müünud.

Praeguse tulumaksuseaduse eesmärk on õhutada firmasid rohkem investeerima oma põhitegevusse ning dividendide väljamaksmist vaadeldi kui tarbimise soodustamist.

Reisenbuki sõnul peaks valitsus kaaluma nii investeeringute kui ka dividendide maksustamist ühesuguse madala 10protsendilise maksumääraga.

Hetkel kuum