Ülo Toomsalu • 20. september 2000 kell 7:26

Talumees varjab sõjahaudu

Lõuna-Eesti taluperemees keeldub välja andmast temale kuuluvasse metsa II maailmasõja ajal maetud ligi 100 sõduri surnukehi ning nõuab Saksa riigilt nende eest miljon krooni, kirjutab Eesti Päevaleht.

'Sakslased põletasid talu sõja ajal maha ja nüüd nõuame nendelt selle eest miljonit,' lausus Tartumaal Rasina lähedal asuva talu peremehe Vello Koosapoja väimees, kes keeldus oma nime ütlemast. 'Maksavad miljoni, saavad ka kaevata.'

Ta lisas, et enne oma surnute välja kaevamist võiksid sakslased tagasi tuua tema sõja ajal kadunuks jäänud vanaisa surnukeha.

Langenute Sõjakalmude Otsimise ja Hooldamise Ühingu esimehe Ville Drevingu sõnul käis ta Koosapoja käest surnute välja kaevamiseks luba küsimas juba eelmise aasta jaanipäeva paiku, kuid juba siis teatas talu väimees, et kaevata ei tohi. Dreving meenutas, et siis lubas väimees matmispaiga korda teha ning talust turismitalu teha, kavatsedes omakseid mälestama tulevaid sakslasi seal toita ja majutada.

Drevingu sõnul saaks ta talumehest aru, kui sõdurid oleks maetud näiteks tema viljapõllule või koduhoovi. Hauad on aga teest mitmesaja meetri kaugusel soises metsas, mida maaomanik mitte kuidagi ei kasuta.

Eestis sõdurite väljakaevamisi korraldav Saksa poole koordinaator Thomas Schock lubas Koosapojaga veel läbirääkimisi pidada ning lootis nendega kokkuleppele jõuda. 'Võib-olla saavad nad kompensatsiooni üleskaevatud maa eest, aga miljon krooni see küll ei ole,' ütles ta. 'Kui nad ei nõustu, siis peavad nad elu lõpuni surnuaial elama.'

Lõuna-Eestis sõdurite matmispaikade otsimisega tegelev muinsuskaitseinspektsiooni Võru inspektor Arnold Unt lisas, et kadunukeste pealt teenimine on ennekuulmatu. 'Tegemist on labase rahahimuga,' ütles Unt.

Hetkel kuum