Ülo Toomsalu • 10. oktoober 2000 kell 6:12

Puidu nappus tõstab palgi kokkuostuhindu

Puidutööstustel napib tänavu sügisel puitu, mistõttu on palgi hinnad tõusnud 10-15 protsendi võrra, kirjutab Postimees.

Puidupuuduse on põhjustanud saetööstuste suurenenud tootmismaht ja jätkuv palgieksport.

Uued saetööstused on saavutamas maksimumvõimsusi, kuid pole varunud piisavalt tooret. Et sügisel on palgipakkumine alati väiksem, kerkivad ka hinnad.

Võrumaal Sõmerpalus tegutseva ASi Toftan juhatuse esimees Tiit Kolk ütles, et nemad pole veel pidanud tootmisplaane muutma. 'Palgi hinnad on Lõuna-Eestis praegu üle aegade kõrgeimad,' nentis Kolk.

Tema hinnangul jäävad palgi hinnad kõrgeks detsembri lõpuni. 'Olukord läheb pisut paremaks, kui farmerid sügistööd lõpetavad ja metsa lähevad,' nentis Kolk.

Eesti suurima saetööstuse, ASi Imavere Saeveski juhatuse esimees Peedo Pihlak ütles, et palgipuudus saabub igal sügisel. 'Tänavu raiutakse ilmselt pisut vähem, kuid tarbimine on suurenenud,' märkis ta.

Imavere saetööstus töötab praegu 80-protsendilise võimsusega. Alates oktoobrist tõstis Imavere palgi hinda viis protsenti ja palgi hinnad ulatuvad juba kuni 800 kroonini tihumeetri kohta.

Paikuse saetööstuse suuromaniku ASi Forestex nõukogu esimehe Tõnis Mäeranna sõnul olid möödunud sügisel palgi baashinnad 700-740, tänavu sügisel aga 800-840 krooni tihumeetrist. Hinnatõus on olnud 10-15 protsenti kuusepalgil, märkis Mäerand.

Tema hinnangul on tänavu erakordselt suur nõudmine just kuusepalgi järele.

'Kui riigimetsast stabiilselt palki ei tule, peab hakkama uuesti oksjonil kasvavat metsa müüma,' nentis Mäerand.

Hetkel kuum