Tavapärane skeem uute lubade saamiseks või olemasolevate kategooria täiendamiseks käis nii, et asjast huvitatud kodanik pöördus otse Stoltsi või Tallinnas elava endise Tallinna liikluspolitsei ja autokooli Radial töötaja Kaljusaare poole. Tema kaudu said lubade ostjad Radiali võltsitud sõidukoolituse ja eksami sooritamise tunnistuse.
Inimene suunati võltspaberitega Pärnusse, kus kohalikus autoregistrikeskuses anti talle võltsitud tunnistus eksami sooritamise kohta. Mõne aja pärast väljastati loa taotlejale juhiluba Tallinna autoregistrikeskuses, kus lube trükitakse.
Kaljusaare Lasnamäe kodust leidis kapo läbiotsimisel ka märkmiku, kuhu olid korralikult kirja pandud kõik altkäemaksutehingud, nende sooritamise ajad, nimed ja summad 1999. aasta kohta. Keskmiselt maksis juhiluba 3000 krooni, lisandus autokooli eksami tunnistuse eest 500?1000 krooni.
Meeli kaudu on olnud võimalik ebaseaduslikult lube saada vähemalt neli aastat. Ehkki afääri paljastas alles selle aastal alguses Äripäeva eksperiment, tegi Tallinna Autoregistrikeskus juba eelmisel suvel Pärnusse järelepärimise, miks antakse seal lube välja paljudele inimestele, kes on autokooli läbinud Tallinnas. Ametlikku juurdlust järelepärimisele tookord ei järgnenud.
Kapo algatas kriminaalasja ARKi büroodes võltsitud lubade väljastamise suhtes mullu 8. oktoobril.
Juhilubade ostmine käib siiski edasi. Tänavu augustis rääkis üks tundmatuks jääda soovinud mees Äripäevale, et lube on võimalik osta Tallinnas 8000?10 000 krooni eest, maakonnakeskustes ka 5500 krooni eest. Mehe sõnul on hinnatõusu põhjuseks autoregistrikeskuse sisekontrolli töö tõhustamine. ?Risk on suurem ja neid, kes raha tahavad saada, endisest rohkem,? nentis ta.
Autoregistrikeskus on teede- ja sideministeeriumi haldusalas. Ministeeriumi pressiesindaja Aap Tänav ütles, et aasta alguses, kui puhkes skandaal autoregistrikeskuse ümber, tutvustas ARK ministeeriumile kava korruptsiooniohu ennetamiseks.
Meetmete kava on ette nähtud aastateks 2000?2002 ja Tänava sõnul viiakse seda järjest ka ellu.