Venemaa alandas tulumaksumäära

15. jaanuar 2001, 00:00

Vastavalt Eestis kehtivale tulumaksuseadusele on Venemaa pärast sellist muudatust madala maksumääraga territoorium ning Eesti residentidele kallinevad Venemaa juriidilistelt isikutelt ostetud teenused kuni 35,1% võrra.

Tegelikkuses Eesti ettevõtjatele selle tulumaksumäära muutmisega midagi ei muutu, sest alandati üksikisiku tulumaksumäära. Küll aga peab kinni pidama tulumaksu nendelt tasudelt, mis on makstud Venemaa madala maksumääraga piirkonnas olevatele juriidilistele isikutele.

Venemaal koosneb juriidiliste isikute tulumaksumäär mitmest osast ? föderaalsest ja kohalikust. Föderaalne tulumaksumäär on kõikjal ühesuguselt 11%, aga kohalik määr erineb regiooniti.

Mõnedes piirkondades (Smolensk, Altai jne) puudub aga kohalik määr üldse ning firmad maksavad tulumaksu vaid 11%. Sellises piirkonnas olevat juriidilist isikut loetakse Eestis kehtiva tulumaksuseaduse tähenduses madala maksumääraga piirkonnaks ja neid käsitletakse sarnaselt Belize?i, Bahama ja teiste nn musta nimekirja riikide juriidiliste isikutega ? Eesti ettevõte peab selliselt juriidiliselt isikult teenust ostes tasult kinni pidama tulumaksu 26% vastavalt kehtivale tulumaksuseadusele.

Kui aga näiteks Smolenskis tegutseval ettevõttel on Moskva postiaadress ning Eesti ettevõttele ei nähtu tema tegelik asukoht, siis ei pruugi Eesti firma oma tulumaksu kinnipidamise kohustusest aimu saadagi.

Consult Finantskonsultatsioonide arvates on taolisel juhul lahenduseks vahefirma kasutamine.

Eesti resident ostab sel juhul teenust vahefirma kaudu, mille asukohamaaks on mõni nn valgesse nimekirja kantud riik (näiteks Suurbritannia), kus ei pea kinni pidama tulumaksu tasudelt, mis on makstud nn madala maksumääraga riikides asuvatele juriidilistele isikutele.

Suurbritannia firma peab tulumaksu maksma oma asukohamaal, aga kuna hinnalisandit vahendatud teenusele ei olnud, siis ei pea ka tulumaksu maksma.

Vahefirma kasutamine on üks võimalus, mis aitab vältida ebameeldivaid üllatusi Venemaa firmadelt teenuste ostmisel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing