Pankade võitlus turu eest avardab laenaja võimalusi

Ain Alvela 05. märts 2001, 00:00

Järjest hoogustuv pankadevaheline võitlus koha eest päikese all muudab ka suhteliselt väikese sissetulekuga peredele käegakatsutavaks oma elamispinna soetamise, mis siiani vaid ulmeline unistus tundus.

Laenuturu seniste vägevate ? Hansapanga ja Eesti Ühispanga (EÜP) ? laenupoliitika kujundamist mõjutab järjest enam tõsiasi, et turule pürgiv Merita ning Optiva nime hülgav Sampo pank hakkab neile kandadele astuma.

Pankade tormijooksu indikaator eluasemelaenu tahtjate ligimeelitamiseks on ennekõike krediteerimise tingimuste leevendumine, mis omakorda väljendub keskmiste intressimäärade languses viimastel kuudel. Laenatavad summad aga suurenevad pidevalt. Näiteks kui 1999. a andis Eesti Ühispank välja eluasemelaenu ühtekokku 288,7 miljoni krooni väärtuses, siis 2000. a usaldas pank seda jagada juba 398,7 miljonit krooni. Euriboriga seotud intressimäärade langusele aitab kaasa ka Euribori enese langus 2000. a detsembris ja 2001. a alguses. Vähesel määral nii maa kui ka kinnisvara ostmist krediteeriva SIPA Hoiu-Laenuühistu käibekapitalilaenu intressimäär on 18% tasumata laenujäägilt.

Noore pere laenu tingimused on sarnased kõigis seda väljastavates pankades. Oluline muudatus on sihtgrupi definitsiooni muutmine laenu garanteeriva sihtasutuse KredEx poolt ? laenu saavad nüüd pered, kus on vähemalt üks alla 16 aasta vanune laps (varem said laenu alla 7aastase lapsega pered).

Eesti Ühispanga eralaenude arendusjuhi Triin Messimase hinnangul ei taotleta ole noore pere laenu siiani kuigi aktiivselt. ?Soodustus, mis selle laenuga kaasneb ? väiksem omafinantseerimise nõue ? ei suurenda otseselt perede arvu, kellele laenamine on jõukohane,? märkis Messimas.

Pankadest kõrgema intressimääraga, ent paindlikumate tingimustega hakkavad järjest rohkem turgu mõjutama ka sellised krediidiasutused nagu BIG, Kinnisvara Ekspress ja Balti-Ameerika Ettevõtlusfond.

Hansapank
Kersti Arro

eluasemelaenu tootehaldur
2000. aasta jooksul alanesid Hansapanga kodulaenu baasintressid kahel korral, märtsis 0,5% ja oktoobris veel 0,25%. Väljamüüdud laenu lõppintress oluliselt ei muutunud, kuna kuue kuu Euribor näitas suurema osa aastast tõusvat trendi. Meie marginaalid langesid, kuid laenu hind kliendile alanes alles detsembris, siis langes juba ka kuue kuu Euribor.

Sampo Pank
Arvi Lipp

kliendisuhete osakonna juhataja
Omafinantseeringut saab vähendada kas lisatagatise abil või kui klient jääb noore pere laenu saajate tingimuste piiresse, siis ka antud laenu kasutades. Seega ostetava/ehitatava objekti finantseerimisel lisatagatisi kasutades võib saada hakkama ka sisuliselt 0%-lise omafinantseerimisega, oluline, et oleks täidetud laenusumma ja tagatiste väärtuse vahelise suhte nõue. Eluasemelaenude intressimäär 2000. aasta lõpuks oli keskmiselt 11,2%. Kuid siis oli ka laenubaas, kuue kuu Euribor +4,5%, millele võis lisanduda riskipreemia. Praegu on laenubaas, kuue kuu Euribor +4,0%.

Eesti Ühispank
Triin Messimas

eralaenude arendusjuht
Kinnisvara või eluaseme soetamiseks on Ühispangas võimalik taotleda eluasemelaenu, noore pere laenu ja soovilaenu. Sihtotstarbelistest laenudest väljastab Ühispank EVP laenu ja fikseeritud intressiga (8%) laene Tallinna Eluasemefondi ressursist vähemalt 3aastase lapsega pealinna peredele ja omanikule tagastatud pinnal elavatele või elanud üürnikele. Seda laenu võivad saada ka need, kes on juba saanud EVP laenu. 2000. aastal väljastas EÜP 2059 kliendile 398,7 miljonit krooni. Keskmine laenusumma oli 2000. aastal 193 600 krooni, keskmine laenutähtaeg 9 aastat. Keskmine eluasemelaenu intress 2001. aasta jaanuaris oli alla 10%.

Balti-Ameerika Ettevõtlusfond
Aire Pajo

eluasemelaenu juht
Laenutaotlejal on võimalik esitada meile eeltaotlus, et teada saada võimalik laenusumma suurus, laenuperioodi pikkus, omafinantseeringu suurus ja igakuise laenumakse suurus. Kuigi fondist on võimalik eluasemelaenu taotleda kuni 20 aastaks, võib taotlejal tekkida soov laen ennetähtaegselt, kas siis osaliselt või täielikult, tagasi maksta. Sellisel juhul fond selle eest trahvi ei nõua.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing