Tolmuimeja ja hiirega personaalarvuti kallale

Kaido Einama 08. märts 2001, 00:00

Arvuti teeb laua all imelikku häält? Hiir ei tööta? Programmid jooksevad kinni? Kõik see viitab arvutihooldusele, kuid alati pole vaja selleks kutsuda spetsialisti.

Kui käepärast on mõned majapidamisvahendid ja natuke teadmisi, saab arvuti ka ise taas töökorda seada. Selleks pole vaja kulutada pennigi.

Tavaliselt on arvuti laua all ? töökoha kõige tolmusemas osas. Halvasti paigutatud ventilaator võib imeda arvutisse tolmu just sealt, kus seda kõige rohkem lendleb ? põrandapinna lähedalt. Tolm paneb arvuti üle kuumenema, mis pikapeale viib protsessori või toiteploki vahetuseni. Tolm rikub ka ventilaatorit ja esimene märk sellest on arvuti käivitamisel kostuv undamine. Abi saab ventilaatori pintsliga või vastava puhastusvahendiga puhastamisest ja määrimisest. Määret saab arvutipoest.

Teine asi, mis kiiresti määrdub, on hiir. Selle puhastamine on tõenäoliselt juba igal mõnda aega arvutit kasutanud inimesel selge: puhastada tuleb hiire alus, kuul ja rullid, mis vastu kuuli puutuvad.

Ka arvuti sisemus on kasulik tolmust puhas hoida. Selleks on vaja juba arvuti kaas avada, trükkplaadid vastava aerosooliga puhastada või puhuriga üle puhuda. Tolmune sisemus võib jällegi arvuti ülekuumenemiseni viia või niiskes ruumis koguni lühiseid tekitada.

Tolmu (ja küpsisepuru) koguvad ka klaviatuur ja ekraan. Monitori sisemus on tegelikult lausa tolmumagnet, piisav hulk sodi võib ta koguni põlema panna. Mõlemaid võib puhastada tolmuimeja või pintsliga.

Kui arvuti ekraan värvub siniseks ehk ilmub nn Windowsi sinine surmaekraan, pole veel kõik läbi. Tavaliselt on siis põhjus nn DLL failides, mida Windowsis kasutavad mitu programmi korraga. Kui oled hiljuti installeerinud mõne uue programmi, võib ta tekitada uue DLL laiendiga faili, mis ei sobi kokku Windowsi versiooniga. Siis aitab sinise ekraani tekitanud DLL failide leidmine ja vanema versiooni ümbernimetamine, näiteks .D_L laiendiga failiks. Ümber tuleb nimetada vanem versioon (selle saab teada parema hiirenupuga failil klõpsates ja properties valides), mitte vanema kuupäevaga fail.

Kui Windowsis jookseb kinni mõni programm teatega, mis sisaldab teksti invalid page fault, on tõenäoliselt viga mõnes lisaseadmes, mis on lisatud hiljuti. Aitab selle seadme või arvutikaardi eemaldamine ja uuesti lisamine või temaga kaasas oleva tarkvara uuendamine. Uuendatud tarkvara saab tavaliselt lisaseadme tootja kodulehelt. Kui ?hangumine? on seotud Internet Explorer 5.5ga, siis lihtsaim võimalus on ta ?uuendada? vanemaks versiooniks 5.0, mida saab teha Control Panel?i alt.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:14
    Otsi:

    Ava täpsem otsing