Ühispank lubab laenu omafinantseeringuta

Triin Messimas 07. mai 2001, 00:00

Maikuu alguses käivitunud ?Eluasemelaen noortele? pakub eluaseme soetamise võimalust suurele hulgale pangast õppelaenu saanutele, kes nüüdseks on lõpetanud või lõpetamas kõrgkooli ja soovivad alustada iseseisvat elu. Kuigi praegu on selliste noorte maksevõime üsna piiratud, on neil väljavaated edukale karjäärile juba lähitulevikus, mis annab kindlustunde teha eluasemelaenu võtmise otsus kohe pärast hariduse omandamist. Uue toote turuletoomise eesmärk on võimaldada laenu saamist minimaalsete kuludega ja praktiliselt ilma omafinantseerimiseta. Laenu kuumaksed on pika tähtaja ja madala intressi tõttu võimalikult väikesed.

Miinimumsummast, 100 000 kroonist väiksema summa puhul oleks laenusaajale tõenäoliselt kättesaadav ka tavaline eluasemelaen, kuna intressierinevused ja kasu kaasnevate kulude laenuga katmisest tulevad esile just suuremate laenusummade korral. Maksimaalne võimalik laenu suurus sõltub otseselt sissetulekust ja tagatiste väärtusest.

Laenusummale on võimalik juurde liita kõik laenu võtmisega kaasnevad kulud ? laenu saab nende kulude summa võrra rohkem ? tagatise hindamine, notaritasu ja riigilõiv tagatise vormistamise eest, tagatisvara ja vajadusel laenusaaja elukindlustuse esimese aasta maksed, laenulepingu sõlmimise tasu jne.

Kui laenutaotlejal on võimalik lisaks soetatavale eluasemele laenu tagatiseks pakkuda mõnda teist korterit või eramut, mille väärtus koos ostetava objekti väärtusega ületaks laenusumma vähemalt 1,5 korda, ei ole omafinantseerimine vajalik. Laenu tagatiseks võib olla ka mõni muu, kolmandale isikule kuuluv korter või eramu, mille väärtus ületab laenusumma vähemalt 1,5 kordselt. Kui laenutaotlejal ei ole lisatagatist pakkuda, on võimalik laenu täiendavalt tagada eraisikute käendustega. Nõuded käendajale on sarnased senistega, laenu pika tähtaja tõttu on lisatud vanusepiirang. Laenu täiendaval tagamisel käendustega on siiski vajalik omafinantseering 10 % laenuprojekti maksumusest.

Laenu taotleja peab olema taotlemisele eelneva aasta jooksul töötanud ja omanud kindlat sissetulekut. Arvestades, et enamik viimase kursuste üliõpilasi kõrvuti õpingutega töötab, võib uskuda, et see tingimus ei kitsenda laenusaajate ringi, küll aga maandab nii panga kui laenajate riski.

Sõlmides esialgu pika tagasimaksmise tähtajaga lepingu, mille tulemusena kuumaksed kujunevad väikesteks, on hiljem majandusliku olukorra paranedes võimalik laenutähtaega ka lühendada, et vältida pikast makseperioodist tulenevat ülemäärast intressikulu. ?Eluasemelaenu noortele? taotleja ei pea eelnevalt olema Ühispanga klient. Sissetuleku tõestamiseks sobib väljavõte pangast, kuhu see seni laekus.

Laen toob noortele uue kodu võtme kätte

Eluasemelaenu tingimused krediidiasutustes

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing