Eesti innovaatilised ettevõtted maailma tipus

Alar Kolk 22. mai 2001, 00:00

Inimmõistuse ja innovatsiooni võime uue väärtuse ja rikkuse loomisel on ülisuur. Iga päev muudetakse ärimaailmas olemasolevaid mõttemalle ja süsteeme ning luuakse uusi turge, millest eile veel ei osanud keegi tulu loota. Ettevõtete edu sõltub üha enam uute toodete ja teenuste väljaarendamisest.

Eestis tegutsevad ettevõtted on konkurentsis rahvusvahelistel turgudel hakanud senisest rohkem tähtsustama uute toodete ja teenuste arendamist ning mõistma innovatsiooni tähtsust. Eesti Tehnoloogiaagentuur (ESTAG) selgitas auhinnakonkursi ?Ettevõtluse Auhind 2000? raames välja ettevõtte, kes oma teadmisi ja oskusi rakendades oskas mullu Eestis välja arendada kõige kõrgema turupotentsiaaliga toote.

Mitme konkursil osalenud ettevõtte uute toodete tehniline teostus on maailmas oma valdkonna absoluutne tipp. Näiteks militaartehnika treeningsimulaatoreid tootva ELI OÜ tehnoloogilist edumaad lähima konkurendi ees peetakse kolme aasta pikkuseks. Veelgi revolutsioonilisem näide on ASi Privador andmeturbe tarkvara, mis teiste tehnoloogiliste lahendustega võrreldes on umbes 300 korda odavam, kuid pakub samaväärset turvalisuse astet.

Uute ideede elluviimisega kaasneb risk, mis heidutab paljusid. Riskidele vaatamata on uusi võimalusi märganud paljud Eesti ettevõtted ning teinud seetõttu uute toodete väljaarendamiseks märkimisväärseid kulutusi.

Aastal 2000 olid silmapaistvaimad AS Silmet ja ?Tehnoloogia Arendaja 2000? auhinna võitja JOT Eesti OÜ. Esimene kulutas uute toodete väljaarendamiseks 31,5 ja teine 87 mln krooni. Kulutused on vilja kandnud. JOT Eesti kapitali tootlikkus ületab USA ettevõtete keskmist kapitali tootlikust ligi 3 korda.

Tänavu hoogustub Eesti ettevõtete arendustegevus veelgi. Mõned suurettevõtted on juba alustanud uute tehnoloogiate väljatöötamise pilootfaasi. Nende tehnoloogiate rakendumisel tõuseb nende konkurentsivõime nii kohalikel kui maailmaturgudel.

Riigil on ettevõtete arendustegevuse protsessis ESTAGi kaudu kaasfinantseerija ja katalüsaatori roll, kiirendades uute teadmiste ja oskuste rakendamist, julgustades ettevõtteid arendama/juurutama uusi tehnoloogiaid. ESTAG maandab oma tegevusega ettevõtete riske, mis võivad tekkida uute toodete ja teenuste arendamisel. ESTAGi (Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse struktuuriüksus) ülesanne on tehnoloogiaalaste ja innovaatiliste projektide toetamine. ESTAGist saavad taotleda riiklikku toetust või laenu nii ettevõtted kui teadusasutused tööstusuuringute ning tootearenduse läbiviimiseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing