Börsil olek lisab usaldusväärsust

31. mai 2001, 00:00

1. Miks Teie ettevõte on börsil noteeritud, mida kasulikku on see ettevõttele andnud?

2. Kas noteerimisel on ka mingisugused negatiivsed mõjud?

1. Panga arenguks oli vaja kaasata lisakapitali. Esimese rahvusvahelise aktsiaemissiooni tegime me siis, kui Tallinna börsi veel ei olnud. Samas lubasime investoritele muutuda avalikuks börsiettevõtteks ning noteerisime oma aktsiad nii Helsingi kui ka Tallinna börsil.

Börsil noteerimine on oluliselt parandanud meie läbipaistvust ja tõstnud meie usaldusväärsust. Vähetähtis ei ole ka kaudne reklaam ettevõttele ning töötajate suurem motiveeritus ja vastutus.

Mulle isiklikult meeldib ka kohtuda erinevate analüütikute ja fondihalduritega. Nemad näevad ettevõtet veidi teise nurga alt, võrdlevad teistega ja küsivad huvitavaid küsimusi. Nendelt kohtumistelt saab tavaliselt palju uusi mõtteid.

2. Negatiivseid mõjusid väga palju ei ole. Lihtsalt tuleb arvestada mitmete teguritega. Kui näiteks aktsiahind on liiga madal, siis on üsna tõenäoline, et keegi teeb ülevõtmiskatse. Aga see ongi suurepärane motivaator hea tulemuse tegemiseks.

1. Norma on teatavasti Eesti mastaapides suurettevõte, pika ajaloo ja traditsioonidega. 1996. aasta suvel lõppes üks etapp ettevõtte elus: rahvaettevõte reorganiseeriti aktsiaseltsiks. Aktsionärideks olid ettevõtte töötajatest koosnev Norma Liikmete AS ja rahandusministeerium. Tolleaegne otsus viia ettevõte börsile oli loogiline samm: ettevõtte väärtuse ümberhindamine turuväärtusesse, aktsionäride huvide kaitse avaliku börsisüsteemi kaudu.

Kasu Normale on kindlasti suur. Meie aktsionärid, välispartnerid, kliendid võivad olla kindlad, et ettevõte on stabiilne ja arenev, info on avalik. See kõik annab võimaluse teha koostööd suurte ja tugevate firmadega läänes.

2. Negatiivseks pean aeg-ajalt info moondumist ja liigset võimendumist pressis, just võimalike halbade arengute suunas. Samuti ei saa liiga vabalt pressiga suhelda: börs peab KÕIKE varem teadma.

1. 1997. aastal tekkis ASil Merko Ehitus vajadus laiendada aktsiakapitali, osalemaks suuremahulistes ehitus- ja kinnisvaraprojektides. Samuti planeerisime laienemist Läti ja Leedu ehitusturule.

Aktsiakapitali laiendamiseks otsustasime läbi viia täiendava avaliku emissiooni. Pärast edukat emissiooni noteeriti ASi Merko Ehitus aktsia Tallinna väärtpaberibörsil.

Börsil noteerimine aitab ettevõttel suurendada tuntust, võimaldab soodsamaid laenutingimusi, tõstab usaldusväärsust oma klientide ja partnerite silmis, samuti on meie tegevus ja andmed hästi nähtavad nii meie aktsionäridele kui ka kogu avalikkusele.

2. Me peame ka arvestama asjaoluga, et börsibürokraatiast kinnipidamisele kulub ettevõttel täiendavalt aega ja vahendeid ning ettevõtte juhtkonnal on mitmed kitsendavad tingimused firma aktsiatega kauplemisel.

  | jaanmannik | Jaan Männik | ASi Eesti Telekom juhatuse esimees1. Eesti Telekom on üks suurema kapitalisatsiooniga börsiettevõte Eestis. ETL on ka noteeritud Londoni börsil. Aga kuna me oleme Eestis registreeritud firma, siis on loogiline, et oleme noteeritud ka Tallinna börsil.

2. Me ei näe mingeid negatiivseid mõjusid.

1. Ettevõte noteeriti Tallinna börsil eelkõige selleks, et kaasata aktsionäride ringi uusi investoreid ning seeläbi uut kapitali. Kinnisvaraarendus, eriti pikaajalise perspektiiviga projektid, nõuavad suuri investeeringuid, mida meie tuumikaktsionär üksi ei oleks võimeline tegema. Lisaboonusena on noteering muutnud ettevõtte klientide ja finantsinstitutsioonide jaoks usaldusväärsemaks ning läbipaistvamaks. Ettevõtte juhtkonda on noteering distsiplineerinud arvestama igal sammul väikeaktsionäridega.

2. Negatiivse mõjuna võib esile tuua avalikkuse kõrgendatud huvi ning turuosalisi, kes üksikasjadesse süüvimata teevad ettevõtte tegevuse kohta ebaõigeid järeldusi ning kujundavad seeläbi negatiivset avalikku arvamust ka võimalike klientide hulgas.

1. On toetanud ettevõtte taotlust olla ühiskondlikult aktiivne, on pakkunud väljakutset (ettevõtte pidev viibimine avalikkuse tähelepanu all), on olnud täiendavaks kanaliks ?publicity? saavutamisel, huvitavate kontaktide loomisel

2. Regulaarse ja detailse aruandluse kohustus paneb ettevõtte konkurentsi seisukohast mõneti ebavõrdsesse ja pingelisemasse olukorda; TVB on olnud oma standardite ja nõuete väljatöötamisel aeglane, mitte järjepidev ja kindlat seisukohta võttev ning emitentide suhtes passiivne ja mõnikord ka subjektiivne, mistõttu on ettevõttel kohati olnud keeruline otsustada esitatava info koosseisu ja vormi üle; arusaamatu on täna põhi-ja lisanimekirjas osalemise printsiip - see ei ole enam turukapitalisatsiooni määr, mis oli algselt. Mõttetu on ka kogu emiteerimisprotseduuri taas läbitegemine (kulud, aeg) ainult nimekirja staatuse nimel. Samas lisanimekirjas olemine on nagu midagi teisejärgulist.

1. Tuntuse suurenemine

 • Tagatud läbipaistvus, kõrgemad normid aruandlusele ja ärieetikale

 • Lihtsam ja odavam ligipääs kapitaliturgudele

 • Ettevõtte väärtuse pideva kasvatamise vajadus ja kontroll selle üle

 • Lihtne investeeringust väljumise võimalus aktsionäridele, mis tõstab huvi investeerimise vastu

 • Võimalus täiendavate motivatsiooniskeemide loomiseks, näit. aktsiaoptsioonid.

2. Ettevõtte väärtuse kõikumine ettevõtte väliste mõjurite tulemusena

 • Avatud olemine võib halvendada konkurentsisituatsiooni.

1. Aktsiate börsil noteerimine oli omanike otsus. Börsil noteerimise plussid on: täiendav tuntus, paranenud organisatsiooni kultuur, lisavahendite kaasamise on hõlpsam , aktsionäridel suurem varade likviidsus, samuti turuhinnang ettevõttele,

2. Majanduskeskkonna ja investeerimiskliima halvenemise mõju aktsiahinnale seda allaviivalt ei nähta alati, eriti väikeaktsionäride poolt ja hakatakse põhjuseid otsima ettevõtte tegevusest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 09:07
  Otsi:

  Ava täpsem otsing