Kadi Heinsalu • 10 oktoober 2001

Üks uue käibemaksuseaduse eeliseid on topeltmaksustamise vähenemine

Uue käibemaksuseaduse eeliseks on topeltmaksustamise vähendamine, jätkas Lasse Lehis tänasel Äripäeva käibemaksuseminaril seaduse plusse ja miinuseid lahates.

Sisendkäibemaksu mahaarvamisel kaob sularahas tasutud arvetega seotud piirang 50 000 krooni, tõi ta ühe eelise välja. 'See praegune olukord oli iseenesest mõistusevastane, ei saagi seda rohkem kommenteerida,' lausus ta.

Sõiduautode soetamisel lubatakse maha arvata kaks kolmandikku sisendkäibemaksust, on Lehise sõnul teine eelis. Praegu seda võimalust ei ole ja seepärast on tulevikus kasulik valida kapitalirendi, sest kasutusrendil on mõned ohud auto väljaostuga seoses, kus tuleb lisada turuhinnale käibemaks. Ehkki uue seaduse alusel saab sellelt ka kaks kolmandikku maha arvata uuest seadusest.

Uue seadusega lubatakse maha arvata töölähetuse majatuskuludelt tasutud käibemaks. Praegu see polnud lubatud, kui jutt käib oma töötajate majutamisest. 'Töölähetus pole luksus ega meelelahutus, vaid ettevõtlusega seotud kulu,' lausus Lehis. 'Jutt käib siin Eesti sisestest lähetustest, mitte välisriigi lähetustest.'

Uus on see, et kui kauba soetamisel ei lubata sisendkäibemaksu maha arvata, vabastatakse ka kauba müük käibemaksust. 'See säte pidanuks olema juba praeguses seaduses,' kommenteeris Lehis. 'See on võrdse kohtlemise printsiip.' Vajadus seda sätet rakendada tuleb näiteks enne käibemaksukohuslaseks registreerimist soetatud kaubad. 'Oluline on see, et sisendkäibemaksu pole üldse maha arvatud, ka mitte osaliselt,' täpsustas Lehis.

Valikuõigus tekib ka kinnisvaratehingute maksustamisel, seega valida saab, kas on kasulikum tehingu puhul maha arvata käibemaks või vastupidi, hoopis juurde arvata. Oleneb, kas ostja on käibemaksukohuslane.

Käibemaksust on vabastatud reklaamkingitused uue seaduse järgi, näiteks meened, tootenäidised jne kui toote hind on alla 50 krooni. 'Näiteks poes lõikad vorstikangi väikesteks tükkideks degusteerimisel ja pakud eri ostjatele, siis ei pea käibemaksu maksma,' tõi ta näite.

Hetkel kuum