29. oktoober 2001 kell 22:00

Praegu tasub võtta laenu uue eluaseme ostmiseks

Sellel aastal on kuust kuusse suurenenud eraisikutele antud laenude maht. Keskmiselt on eraisikutele väljastatud laenude jääk iga kuu suurenenud 2,3 protsenti võrreldes eelmise kuuga. Kõige suurem muutus toimus septembris, siis suurenes laenujääk 5,4 protsenti võrreldes augustiga ? põhjuseks õppe- ja eluasemelaenude mahu suurenemine. Äriühingutele väljastatud laenude jäägi muutuse osas selge trend puudub. Näiteks septembris ettevõtete laenujääk hoopis vähenes võrreldes augustiga.

Äripäeva arvates on praegu õige aeg võtta pangast laenu uue eluaseme ostmiseks või ehitamiseks.

Tõenäoliselt ei jaga seda seisukohta Eesti Pank, kes on oma kommentaarides kutsunud nii riigi- kui erasektorit suuremale konservatiivsusele ja hoiatanud hoogsa laenamise eest. Kuna järgmiseks aastaks prognoositakse Eestis majanduskasvu aeglustumist, siis võib laenude tagasimaksmisega tekkida probleeme.

Kehv majanduskonjunktuur võib tuua kaasa pankrotilaine, tööpuuduse kasvu ning inimeste sissetulekute vähenemise, mille tagajärjel ei suuda nad enam pankade ees võetud kohustusi täita ja laenude tagatiseks olev kinnisvara läheb müüki. Kui selliseid kliente on palju, siis võib puhkenud laenubuum lõppeda laenuvõtjatele ja ka pankadele sama kurvalt kui 1997. aasta börsikrahh.

Eespool kirjeldatud areng on loomulikult võimalik, aga see ei ole veel argument, miks laenu võtmine edasi lükata. Kui jääda ootama aega, mil maailmamajanduses hakkavad jälle puhuma rõõmsamad tuuled, siis võib see ka tähendada, et uue eluaseme soetamine muutub kulukamaks.

Eluasemelaenude kasvu soodustab praegu madal intressitase, suhteliselt kiire inflatsioonitempo ning keskmise palga kasv. Septembris oli Euribori baasil antavate eluasemelaenude keskmine intress 8,6 protsenti. Samas suurenes septembris tarbijahinnaindeks möödunud aasta septembriga võrreldes 5,7%.

Pankade esindajad väitsid eilses Postimehes, et oktoobris langes intress koguni viimase 10 aasta rekordmadalale tasemele ja jäi pikemaajaliste laenude puhul koguni alla 7 protsendi. Intresside alandamine on elavdanud eluasemeturgu ning suurendanud keskmist laenusummat. Intresside langus on tingitud USA ja Euroopa Keskpanga tegevusest, kes üritavad intresside alandamisega USA ja eurotsooni majanduskasvu tempot kiirendada. Euribor on käesoleva aasta algusest kukkunud ligi kolmandiku.

Hansapanga juht Indrek Neivelt prognoosis Äripäeva majanduskonverentsil ?Äriplaan 2002?, et laenuintresside langus pidurdub ja järgmisel aastal võib oodata intresside mõningast tõusu. Seega ei tasu eluasemelaenu võtmist lükata järgmisesse aastasse.

Lisaks soodsale intressitasemele motiveerib veel sel aastal kinnisvara ostmist uus käibemaksuseadus, millega kinnisvaraarendajate müüdavate kinnistute ja uute elamute hinnale võib lisanduda järgmisest aastast 18 protsendi suurune käibemaks.

Hetkel kuum