Käibemaks tingib hinnatõusu kuni 13

Ain Kivisaar 12. november 2001, 00:00

Järgmise aasta alguses jõustuvad käibemaksuseaduse muudatused ei tõsta kinnisvara hinda kardetud 18 võrra. Kuigi arendajad seda sooviksid, pole ostjaskonna hinnatundlikkuse tõttu võimalik üleöö hindu märkimisväärselt kõrgemale kergitada. Samas ei võimalda viimastel aastatel oluliselt tihenenud konkurents turul ning arendajate langenud kasumimarginaalid maksukoormuse kasvades hindu praegusel tasemel hoida, mistõttu mõningane hinnatõus on ikkagi möödapääsmatu.

Arvutustele ja prognoosidele tuginedes võib eeldada uute korterite kallinemist käibemaksuseaduse muudatuse tõttu 5?7 võrra ning esmakordselt käibele tulevate kruntide hinnatõusu 10?13 võrra. Kuna nimetatud sektorid hõlmavad kogu kinnisvaraturust suhteliselt tagasihoidliku osa, ei ole hinnatõusu mõju kogu turule siiski märkimisväärne.

Samas tasuks kõigil, kel plaanis uue kodu ehitamiseks lähiajal maad soetama hakata või on korter uues majas välja valitud, ostu mitte edasi lükata ning vormistada kõik tehinguga kaasnevad vajalikud dokumendid veel käesoleva aasta sees.

Ostjaskonna vähenemise kartuses ei tõsta kinnisvaraarendajad tõenäoliselt uute projektide hindu kohe 1. jaanuari saabudes, vaid püüavad hinnatõusu hajutada pikemale perioodile. Nii võib ostjatel üldise hinnatõusu taustal käibemaksu lisandumise mõju hoopiski märkamatuks jääda.

Päris kindlasti sageneb aga uue seaduse mõjul fiktiivsete kinnisvaratehingute arv, mistõttu jääb riigi tulu uuest maksust laekuva raha näol oodatust oluliselt väiksemaks. Arvestades kinnisvaratehingute suurt hulka ning kõrget rahalist väärtust, hakatakse kiiresti otsima võimalusi uuest seadusest mööda hiilimiseks.

Olulisem kui hinnatõusus on riigi muutunud suhtumine elamumajanduse toetuse vajalikkusesse. Surve eluasemelaenu intresside tulumaksuvabastuse piiramiseks ning muudatused käibemaksuseaduses viitavad pidurite tõmbamisele elamumajanduse kiirele kasvule.

Kõne all olev seadusemuudatus on seega järjekordne valus hoop niigi alles tärkavale keskklassile, kelle hinnatundlikkus uue eluaseme soetamisel on kõige suurem. Ja tõenäoliselt peab nii mõnigi noor perekond järjekordse hinnatõusu tõttu uue kodu rajamise määramata ajaks edasi lükkama.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 12:04

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing