Eesti majandusvabadus kategooriate kaupa

13. november 2001, 00:00

1. Kaubanduspoliitika 1 (enne 1) ? peamiselt tollivaba riik. Tollid toidukaupadele ja põllumajandussaadustele nende riikide suhtes, kellega puudub vabakaubandusleping, on WTO tollipraktika piires.

2. Üldine maksukoormus 3.5 (enne 3.5) ? valitsuskulud moodustasid 35,8 SKPst, mida peetakse väga suureks. Maksumäärad on samas madalad, mis parandab üldnäitajat. Tunnustatakse proportsionaalset 26protsendilist tulumaksumäära. Sellegipoolest Eesti reitingus halvim näitaja.

3. Valitsuse sekkumine majandusse 2 (enne 2) ? valitsus tarbib 24 (enne 22,6) SKPst. Riigiettevõtted andsid 1,5 (enne 1,9) Eesti kogutuludest.

4. Monetaarpoliitika 2 (enne 3) ? inflatsioonitempo langeb.

5. Välisinvesteeringud ja kapitali vaba liikumine 1 (enne 1) ? tunnustatakse piirangute puudumist kapitali liikumisele ja kasumi repatrieerimisele. Väliskapital võib omandada kinnisvara, tema kohtlemine on võrdne kodumaise kapitaliga.

6. Pangandus ja rahandus 1 (enne 2) ? hästi arenenud, kommertspangad pakuvad laia teenuste valikut. Tunnustatakse piirangute vähesust. Reitingut parandas Optiva panga müük Sampole.

7. Palgad ja hinnad 1 (enne 2) ? turg määrab palgad ja hinnad, piirmäärad on jäänud vaid kütusele ja üürile.

8. Õigussüsteem 2 (enne 2) ? tunnustatakse valitsusest sõltumatust ja liikumist efektiivse omandiõiguste kaitse suunas.

9. Piirangud ja bürokraatia 2 (enne 2) ? tunnustatakse piirangute läbipaistvust ja ühetaolisust. Märgitakse ära kohatist liigset bürokraatiat ja võimalust altkäemaksuks. Ettevõtlusega alustamine on lihtne ja korruptsioonivaba.

10. Must turg 2.5 (enne 2) ? ainus näitaja, mis on aastaga halvenenud. Must turg, eriti intellektuaalse omandi puhul, on keskmise aktiivsusega.

Majandusvabaduse indeksi 2002. ja 2001. aasta seletuskirjadest Eesti kohta (lühendatult).

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing