Kadi Heinsalu • 11. veebruar 2002 kell 9:16

e-maksuameti eeltäidetud deklaratsioonid samuti nähtaval täna õhtust

Täna õhtul alates kella 17.00 peaks olema internetipanga e-maksuameti teenuseid kasutavatel inimestel võimalik vaadata eeltäidetud 2001. aasta füüsilise isiku tuludeklaratsiooni, kust siiski puuduvad pangalaenude intresside andmed.

Maksuameti arvestuse osakonna asejuhataja Madis Uibu sõnul on eeltäidetud deklaratsioonis kirjas maksumaksja palgaandmed. 'Koolitusrahasid seal praegu pole, osa koolitajaid on need saatnud, kuid osa andmeid alles ootame,' lisas ta.

Samuti pole sel aastal maksuameti poolt eeltäidetud tuludeklaratsioonides pangalaenu intresside või soodustusega pensionikindlustuse maksete andmeid, kuna maksuamet ei saanud pankadega selles osas kokkuleppele.

'Käivad vaidlused, kuid pangad juriidiliste probleemide tõttu ei saanud andmeid esitada,' selgitas Uibu. Samuti ei näinud pangad võimalust programmeerida internetipanga koduleheküljele andmeid makstud intresside kohta, et inimene saaks need sealt otse kätte. Loodetavasti järgmiseks aastaks saame kokkuleppele, lisas Uibu.

Ühispangast teatati, et krediidiasutuste seaduse § 88 kohaselt käsitleb pank kõiki pangale teadaolevaid andmeid kliendi kohta pangasaladusena.

Pangal on õigus avaldada klienti puudutavat pangasaladust kolmandatele isikutele vaid kliendi kirjalikul nõusolekul või siis juhul, kui avaldamise kohustus tuleneb krediidiasutuste seadusest. Maksuhaldurile võib pank avaldada andmeid kliendi kohta vastavalt maksukorralduse seaduses sätestatule ettekirjutuse alusel.

Ühispank saatis juba aasta alguses intressitõendid oma klientidele.

Hansapanga suhtekorraldaja Kristiina Tamberg ütles, et Hansapank saadab oma klientidele intressitõendid välja täna-homme ja nagu alati, on ta seda teinud veebruari esimesel-teisel nädalal.

Madis Uibu sõnul ei maksa täna ka jalutada kohalikku maksuametisse, et küsida eeltäidetud tuludeklaratsiooni paberil, nagu lubab maksuameti kodulehekülg esmakordse teenusena. See süsteem saab korda tema sõnul loodetavasti nädala-paari jooksul. 'Lahendus sõltub programmist,' lisas ta.

Hetkel kuum