Ülo Toomsalu • 31. mai 2002 kell 6:18

PM: Tööinspektor kaalub kordonite sulgemist

Kui 30. juuniks pole siseministeerium alustanud töid, et muuta elamis- ja töökindlaks kaht idapiiri kordonit, võib tööinspektsioon need kinni panna.

Piirivalve peab seda katastroofiks, sest nii tekiks idapiirile mitmekümnekilomeetrine auk ja Peipsi järv poleks enam radaripildiga kaetav, kirjutab Postimees.

Kordonite sulgemise otsuse lähedale jõudsid tööinspektorid, kes sõitsid Vasknarva, Alajõele ja Smolnitsasse kontrollretkele pärast president Arnold Rüütli mai alguse visiiti idapiirile. Riigipea nimetas üllatuseks pilti, mida ta nägi, seistes vastamisi hädakordonitega.

?Kordonihoone on varisemisohtlik, elektrijuhtmestik amortiseerunud, põrandad läbimädanenud, ahjude alused liiguvad ja ahjud vajavad remonti, katus laseb läbi, vesi ja kanalisatsioon puuduvad, majapidamisvett võetakse jõest, joogivett tuuakse õigeusu kirikust,? tsiteeris tööinspektsiooni pressiesindaja Tõnu Vare inspektorite Vasknarva kordoni kohta kirjutatud kontrollakti.

Smolnitsa radarijaam sai sama hävitava hinnangu: piirivalvur peab seal 12 tundi järjest töötama metallsoojakus, mis suvel kuumeneb põrgulikult ja talvel on miinustes külm, puhkamis- ega pesemisvõimalusi pole, operaatori tööd segab generaatori müra, söögitegemisvõimalused on algelised.

Tööinspektsiooni peadirektor Priit Siitan selgitas, et tööinspektoril on õigus keelata töö inimeste tervisele ohtlikes tingimustes.

?30. juuniks peab piirivalveamet meile vastama, kuidas nad tagavad oma inimeste ohutuse nendes kordonites,? ütles Siitan. ?Eesti julgeolekule mõeldes ei tahtnud me kohe kordonite sulgemise otsust teha.?

Hetkel kuum