24. november 2002 kell 22:00

Venemaa turul vajad usaldusväärset partnerit

Euromoney Conferencesi korraldatud konverentsi Russia 2002 A Bull In A Bear Market paneelis ?Rahvusvahelised korporatsioonid versus Venemaa kohalikud ettevõtted? jäi domineerima mõte: kui soovid saada Venemaa kasvaval turul kasumit homme, siis tuleb turule siseneda juba täna, sest homme tulles tuleb leppida juba kooritud piimaga. Ehkki diskussioon toimus paljuski investeeringute foonil, tuleb põhimõtet pidada pigem universaalseks ja turule sisenemise all mõista ka teisi mooduseid peale investeerimise kohalikku tootmisesse või infrastruktuuri.

Suuremate riikide kogemus näitab, et suurfirmad, omades föderaalse ja/või kohaliku võimu toetust, on siiski projektide suurte mahtude tõttu vähe dünaamilised ja seotud suurte riskidega. Kuna Venemaa on arenenud maade turgudega võrreldes hüperkasumite maa, siis see tasakaalustab võetud riske. Samas saab Saksamaa, Leedu ja Soome kogemuse põhjal väita, et Venemaal on edukamad keskmised ja väikeettevõtted.

Viimase poolteise aasta jooksul on täheldatav Eesti ettevõtete suurenev huvi Venemaa turu vastu. Arvestades, et enamiku turundusekspertide hinnangul on Venemaal majapidamiste tarbimine suurem kui kriisieelsel ajal, siis on see loomulik ja tervitatav protsess.

Autor: Toomas Kästik

Hetkel kuum