Peeter Raidla • 13. detsember 2002 kell 7:33

Riigimehed manipuleerivad maksuvõla summadega

Kõrgete riigimeeste arvamusavaldustest jääb mulje, et nad ei tunne või ei taha tunda aritmeetikat.

Allpool toodud segadusele juhtis Äripäeva tähelepanu ASi Põltsamaa Põllumajand omanik ja juhataja Rein Põldmaa, kelle kohtuvaidlusest maksuametiga sündiski juba kurikuulsaks saanud Riigikohtu 5. novembri otsus, millega maksuvõla intresside kehtestamine jaanuarist 1994 kuni juunini 2002 tunnistati põhiseadusevastaseks.

1. Muudatusettepaneku seletuskirja allkirjastanud majandus- ja kommunikatsiooniminister Liina Tõnisson ja rahandusministeeriumi kantsler Aare Järvan arvavad, et riigi eelarvesse laekub kohe 2,5 miljardit krooni.

2. Maksuamet on kinnitanud, et 2,5 miljardist 2,2 miljardi krooni tagasisaamine on ebatõenäoline.

3. Riigikogu stenogrammis väidab rahanduskomisjoni esimees Meelis Atonen: summa ei ole 300 milj. või 2,5 miljardit, vaid see on hoopis suurem arv.

3. Samas väidab rahanduskomisjoni liige Olev Raju: kui riigil tuleks kõik aastate jooksul saadud viivised tagasi maksta, tähendaks see eesti riigi pankrotti, jutt on miljarditest.

4. Samas väidab Riigikogu õiguskomisjoni liige Uno Mereste: tegemist on nii suurte summadega, mis meie rahvamajandust väga ohustavad.

5. Maksuameti peadirektor Aivar Sõerd kinnitas aga oma 7.novembril Postimehes ilmunud artiklis, et maksuintresse on vaidlusalusel perioodil (ehk siis ligi 9 aasta jooksul) tasutud 970 miljonit krooni (järelikult mitte paljusid miljardeid).

Hetkel kuum