?Idee hakata bambusest mööblit tegema andis mulle sõber Peeter Salmela, kes peab Tallinnas poodi Universaal-Universum, seal müüakse idamaist kaupa, nagu muusikariistad, vesipiibud, mööbel jne,? meenutab bambusemeister Andres Rattasepp. Algul müüdi bambust n-ö teivastena, ent siis tekkis idee sellest midagi valmistada. Mõtet pakuti Andresele, tema proovis järele ja asi hakkas istuma. Sõbrast on saanud Andresele ka põhiline toorainetarnija.
Bambusest kraami tehakse koos kahe partneriga TÜ Harakavara nime all. Tööjaotus on selline, et Andres teeb tooteid ja teised tegelevad reklaami ja turustamisega. ?Ütlen ausalt, et disainist, kunstist ja tegemiserõõmust ma tean palju, aga majandust tunnen väga vähe,? räägib Rattasepp. Konkreetselt bambusega seotut ta kuskil õppimas käinud pole, kõik teadmised ja võtted, mis selle materjaliga seotud, on tulnud ise endale n-ö põlve otsas selgeks teha.
Nüüd võib Andres bambusest ja selle omadustest lõputult rääkida. Et tavalise, nõukogude perioodist pärit inimese jaoks seostub sõna bambus eelkõige suusakeppidega, siis kujutatakse ette, et Andrese valmistatu ongi pisiketest pulkadest koosnev mööbel. Tegelikult võib bambust leida ka 200 mm läbimõõduga. Päris õige mööblibambuse jaoks on oluline selle õigel ajal mahavõtmine, spetsiaalne kuivatamine jne. ?On väga oluline, mis aastaajal ja mis kellaajal bambus maha võetakse ? ilmselt sõltub see sellest, kuidas vedelikud seal täpselt liiguvad,? kirjeldab Rattasepp.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Mööbli valmistamiseks sobivaimaks peab ta Indoneesia bambust, kuid ka Vietnamist pärit nn ehitusbambusest on saanud toredaid mööblitükke.
Andrese arvates on bambus kerge materjal ja mööbel, mis sellest tuleb, peab samuti kerge olema. Bambusest saab valmistada nii väga kerget kui ka väga rohmakat mööblit. Andreselt on tellitud näiteks üks voodi. Tulemus sai parajalt robustne ? n-ö Tarzani voodi, aga klient jäi väga rahule ja tema interjööri selline mööblitükk sobis.
?Mis interjööri puudutab, siis tekib vahel selline reaktsioon, et inimestele küll bambusmööbel meeldib, aga? minu Lasnamäe korterisse!?,? kirjeldab Andres. Ent siin tuleks kasutada sisekujundaja abi ? läheneda asjale individuaalselt. Bambusest on võimalik teha ka väga modernseid asju, mis hakkavad mõjuma hoopis eriliselt. ?Näiteks klaas, tross ja bambus koos on hoopis midagi muud kui klaas, tross ja nikeldatud toru,? kirjeldab Rattasepp.
Põhiliselt on Rattasepp orienteeritud individuaaltellimustele, et saaks kliendiga suhelda, vaadata, mis tal juba olemas on ja nii läheneda soovile kõige täpsemalt. Oma toodangu eeliseks Indoneesias valmistatud mööbli ees peab Andres seda, et ta tunneb eestlase maitset. Ja Rattasepa oskused on sel tasemel, et talle võib kätte anda tühja ruumi, ta teeb sinna bambusest interjööri ja kogu mööbli ? voodid, lauad, toolid, riiulid jne. Samuti kasvõi vitraažid jms.
Hinnalt on bambusmööbel täispuidust mööblist veidi kallim. Tuleb arvestada sellega, et tegu on käsitööga ja tegelikult ka eksklusiivtoodanguga. ?Kui täispuidust voodi maksab näiteks 5000 krooni ja Itaaliast tellitud bambusvoodi on kuni 17 000 krooni, siis minu töö jääb sinna vahepeale,? vihjab Andres.
Ühe laua tegemine võtab aega kolmest tunnist päevani, olenevalt sellest, kas Andres on sellist lauda juba enne teinud või mitte. ?Tegelikult ma ei oskagi seda mööblitegemist päris majandustootmiseks nimetada,? nendib Rattasepp tagasihoidlikult, ?see rohkem ehk selline käsitööstuudio. Aga ma loodan, et me saame selle asja veidi hoogsamalt käima.?
Rattasepp arvab, et sellisel mööblil on perspektiivi ? see on üsna populaarne juba Saksamaal, Hispaanias ja Hollandis. Eestlasel võtab sellega harjumine lihtsalt natuke aega. ?Aga huvi on olemas ja mitte ainult boheemlaste seas, vaid ka äri- ja kontoriinimeste hulgas,? ütleb Andres.
Kaugemat perspektiivi silmas pidades on Andres nõu pidanud ka Elva Gümnaasiumi direktoriga. Mõtteis mõlgub koguni õpilasfirma loomine. Ühelt poolt saab nii panna rohkem inimesi bambusega tegelema, teisalt saab aga ka muid tegevusalasid ja materjale juurde haarata.
- Kairi Karulin, Kingston-stuudio omanik
Andres Rattasepa bambusmööbli valmistamisest sain teada oma endises töökohas Universaal-Universumis, kuhu ta oma asju müüki tõi. Sealt siis tekkis mõte temalt ka rastastuudio jaoks tööd tellida. Ega polnudki eriti valikut. Rasta nõuab naturaalset ja bambus on üks selline naturaalne ja eksootiline asi. Sellega, mis Andres meie stuudiosse tegi, olen väga rahul. Tema käest saab tellida just täpselt seda, mida vajad, ja iga ese on ainulaadne. See teeb ka stuudio interjööri eriliseks.