Parmalat ? Euroopa oma Enron

Sirje Rank 05. jaanuar 2004, 00:00

Kaks päeva pärast jõule arreteeris Itaalia politsei firma asutaja Calisto Tanzi, keda süüdistatakse arvatavalt juba 15 aastat toiminud petuskeemis, mille käigus on kadunud vähemalt 8 miljardit eurot. Aasta viimasel päeval vahistati Tanzi seitse kaastöötajat, kelle seas on firma endised finantsjuhid, raamatupidajad, jurist ja audiitorid. Kuritahtlikule pankrotile kaasaaitamise kahtlusega on kriminaaljuurdluse all 20 töötajat.

Uurimine on laienenud Parmalati audiitoritele Grant Thornton ja Deloitte Touche ning võlakirjaemissioone vahendanud pankadele, et selgitada, kui palju need blufist teadsid. Pankade seas on maailma suurimad finantsinstitutsioonid Citygroup, Merrill Lynch, JPMorgan Chase ning Bank of America. Aastast 1997 on Parmalati võlakirju välja lastud enam kui 7 miljardi euro väärtuses.

Mõned kuud tagasi 1,8 miljardi eurose turuväärtusega Parmalati aktsiad on tänaseks väärtusetud ning kauplemine lõpetatud. USA börsijärelevalve komisjon (SEC) süüdistab firmat ?ajaloo ühes suurimas ja jultunumas finantspettuses?, kus kannatasid ka USA investorid, kes on võlakirju ostnud ca 1,5 miljardi dollari eest

Parmalati kollapsi põhjuseks peetakse kiiret laienemist, millega delikatesse tootnud perefirma kasvas 7,6 miljardi eurose aastakäibega rahvusvaheliseks kontserniks. Võiduidee oli piimandussektori Coca-Cola, ehk pika säilivusajaga piima tootmine Rootsis leiutatud uudse pastöriseerimis- ja pakendamistehnoloogia abil. Kiire laienemine ei toonud alati edu ning kahjumite varjamiseks loodi petuskeem, mis hõlmas offshore-firmasid, fiktiivseid tehinguid ning olematuid varasid firma bilansis. Skeemi kasutati ka raha kõrvalekantimiseks Tanzi perekonna äriimpeeriumi teiste ettevõtete tarbeks. Tanzi on omaks võtnud 500 miljoni euro väljakantimise.

Pettus tuli ilmsiks, kui Bank of America teatas läinud kuul, et Parmalati Kaimanisaartel asuva tütarfirma Bonlat kontot väidetava 4 miljardi euroga pole olemas. Pangast Parmalati audiitoritele saadetud kinnitus konto kohta osutus võltsinguks.

Parmalati vahistatud juhtivtöötajate ülestunnistuste järgi oli skeemi põhiautor Calisto Tanzi, kes oli aastakümneid Itaalias edu sümbol ning ühiskonna auväärseimaid liikmeid. Muuhulgas kuulus talle Parma jalgpalliklubi. Täna istub ta Milano San Vittorio vanglas ajaloo ühe suurima finantspettuse süüdistusega ning on advokaadi sõnul ?murtud mees?.

Erinevalt Enronist, mis lasti pankrotti valitsuse sekkumiseta, teatas Itaalia peaminister Silvio Berlusconi ? kes ka ise juhib hämarat äriimpeeriumi ning on üks Itaalia ?räbalaist rikkaks? edulugudest, juba enne juurdluse algust, et ?valitsus astub vahele ? et töökohti päästa?. Kiirkorras võeti vastu seadused, mis võimaldasid Parmalatil paluda pankrotikaitset ning määrati saneerimisekspert firmat juhtima. Itaalia piimandussektoris kuulutati välja kriisiolukord. Teise Berlusconi valitsuse hiljutise seadusega ei loeta raamatupidamisandmete moonutamist Itaalias enam kriminaalkuriteoks, vaid tsiviilrikkumiseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing