UPM Kymmene ja Stora Enso sektori tipus

Annika Matson 13. jaanuar 2004, 00:00

Nii Euroopa kui ka maailma metsa- ja paberitööstuse sektori firmadele ennustatakse tänavu loodetava paberi hinna tõusu tõttu suuremat kasumit.

USA investeerimispank Merrill Lynch kinnitas oma viimases analüüsis UPM Kymmene ostusoovitust, sest ootavad paberi hinna tõusu selle aasta teisel poolel. Lisaks ületasid firma neljanda kvartali tulemused juhatuse ootusi. Eksperdid tõstsid ettevõtte kasumit aktsia kohta 0,72 eurolt 0,93 eurole. 2005. ja 2006. aasta prognoosid said samuti kõrgemaks korrigeeritud. Tuleval aastal oodatakse senise 1,62 euro asemel 1,83 eurot ja 2006. aastal 2,55 euro asemel 2,76 eurot. Hinnasihid jätsid analüütikud samaks, 18,6 eurole. Eile kaubeldi UPM Kymmene aktsiaga 15 euro piirimail.

Stora Enso sai Morgan Stanley analüütikutelt viimases analüüsis soovituse omada portfellis suuremat osakaalu kui indeksis (overweight). Ettevõte kuulub Morgan Stanley analüütikute favoriitide hulka. Nad näevad aktsial kuni 20% tõusupotentsiaali, nende hinnasiht on 13,4 eurot. Eile kaubeldi Stora Enso aktsiaga tasemel 10,66 eurot.

Austria majandusajalehe Wirtschaftsblatt andmetel tahavad Stora Enso ja UPM-Kymmene lähinädalatel tõsta paberi hindu. See oleks sektoris esimene hinnatõus viimase kolme aasta jooksul. Selle aja jooksul on metsa- ja paberitööstuse sektori pidanud taluma kasumi vähenemist ja hindade langust.

Analüütikute sõnul paranevad alanud aastal paberi- ja papitootjate kasuminumbrid tänu paberi hinna tõusule. 2005. aasta tõotab sektorile veelgi paremaid aegu.

Metsa- ja paberitööstuse sektori optimism tugineb ka paranenud konjunktuurinäitajatel.

CSFB analüütiku Lars Kjellbergi soovitus paberitööstuse firmadele on omada portfellis suuremat osakaalu kui indeksis. Kjellbergi sõnul on paberitootjate aktsiad eelkõige aasta esimestel kuudel investorile hea valik, sest paljud fondijuhid ostavad aasta alguses kokku eelmisel aastal languses olnud firmade aktsiaid. Teiseks täidavad tootjad aasta alguses oma ladusid, mis näitavad häid tootmismahtude kvoote.

?Niipea kui seatud eesmärk on täidetud ja soovitud raha teenitud, tuleb metsa- ja paberitööstuse sektori firmade aktsiad maha müüa,? tõi CSFB analüütik Mark Connely välja sektori aktsiate esimese reegli.

Esitatud Wirtschaftsblatti tabelist nähtub, et analüütikud soovitavad hetkel kõige enam investeerida Kanada paberitootja Domtari aktsiasse.

Ekspertide sõnul on Euroopa metsa- ja paberitööstuse kontsernid konkurentsivõimelisemad, sest nende masinad ja seadmed on modernsemad kui USAs.

Ka Lõuna-Ameerika tootjad kuuluvad analüütikute favoriitide hulka. 15 tippfirma hulgas on kolm Brasiilia metsatööstuskontserni. Soome firma UPM-Kymmene on 15 tugevama ostusoovituse saanud firma seas kuuendal kohal, Stora Enso on üheksas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing