Kohtla-Järvel justnagu Tbilisis

Erik Gamzejev 15. jaanuar 2004, 00:00

Esmaspäeva õhtul näitas ETV dokumentaalfilmi sellest, kuidas Gruusia maadleb elektriprobleemidega. Elektrivarustus toimib ööpäevas vaid 3-4 tundi, elektriarveid tasub vaid 10 protsenti klientidest. Film näitas Tbilisis ühe elektrijaama ostnud Ameerika energeetikakontserni AES pingutusi selles kaoses korda luua - korrastada kliendisuhteid ning viia inimeste teadvusesse arusaama, et tarbitud teenuse eest tuleb maksta. Mõjutusvahendiks - elektri väljalülitamine, tagajärjeks - rahva viha ja raev.

Filmis nähtu sarnanes suuresti sellega, mis toimub praegu Eesti suuruselt neljanda linna Kohtla-Järve soojavarustuses. Kuigi olukord ei ole veel nii hull kui Gruusias, liigub see siiski järjekindlalt selles suunas. Praegu, keset talve on linnas kütteta paarkümmend paljukorterilist elumaja, kus külmumise tõttu on tekkimas juba ka eletkri- ja veevarustuse häired. 15. jaanuarist ähvardas AS Kohtla-Järve Soojus kütteta jätta veel teist sama palju maju. Kõigil neil ühistutel on kogunenud mitme kuu suurused küttevõlad. Paljudest eelmisel aastal kütteta jäänud majadest on elanikud läinud ja majakarbid muutnud ahervaremeteks.

Ühe keset linna asuva 110 korteriga maja elanikud, kes on seni keeldunud Kohtla-Järve Soojusega lepingu sõlmimisest, kuna pole nõus tüüplepingu tingimusega, et ühistu puhul tuleb kõigil majaelanikel kanda vastutust ka naabrite võlgade eest, on nüüd ööpäevringselt maja juures kaitsepositsioonidel, et takistada soojafirmal kütet kinni keeramast.

Vahipunkt asub maja ees lõkke ääres, päeval valvavad viledega mutikesed, öösel mehed. Läinud laupäeval üritas soojafirma paarikümne turvamehe toel kütet sulgeda. Majaelanikud tõrjusid selle "rünnaku" edukalt.

Võlglastest naabrite mõjutamiseks puuduvad praegu tõhusad vahendid, sest korterihinnad Kohtla-Järvel on praegu väiksemad kui paljude korteriomanike küttevõlad. Kohtla-Järve Soojuse tegevust võib küüniliselt nimetada ka linna kinnisvara sanitaarraideks. Kui nõrgad ühistud ja üleliigne elamispind kaovad turult, tekib taas nõudlus ja hakkavad kerkima ka praegu sisuliselt olematud korterihinnad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing