Estonia kaevandus sai 10 miljonit maksnud katlamaja

15. jaanuar 2004, 13:35

Eesti Põlevkivi Estonia kaevandus sai uue põlevkiviõlil baseeruva 10 miljonit krooni maksnud katlamaja.

Uus katlamaja asendab seni soojust andnud üle kolmekümne aasta vanust põlevkivil töötavat katlamaja.

AS Eesti Põlevkivi peaenergeetiku Juhan Bachmanni sõnul otsiti Estonia kütteprobleemi lahendamiseks võimalusi juba aastaid. AS Estivo poolt eelnevalt läbiviidud uuringute tulemusel selgus, et uue katlamaja ehitamine on efektiivsem kui vana rekonstrueerimine.

'Kui vana katlamaja ümberehitamine oleks maksma läinud 30 miljonit krooni, siis uue maksumuseks kujunes ligikaudu kolm korda väiksem summa,' ütles Bachmann.
Tänaseks on uus katlamaja ennast tõestanud. Kui vanade katelde kasutegur oli alla 50, siis uute kasutegur küünib kuni 94 protsendini. Tunduvalt suurenesid ka ökonoomsusnäitajad. Soojuse ühe megavatt-tunni hind uues katlajamas on 33 krooni võrra madalam kui vanas.

Katlamaja on täielikult automatiseeritud ning vajab märksa vähem hoolt kui eelmine. Kui varem töötas talvisel ajal korraga vahetuses neli inimest, siis nüüd vahetuspersonal puudub. Teostatakse vaid korralist ülevaatust ja plaanilisi hooldustöid.

Eesti Põlevkivi keskkonnajuht Kalmer Sokman ütles, et seoses uue katlamajaga väheneb oluliselt õhusaaste hulk. Uues katlas kasutatakse kütuseks põlevkiviõli ning seega langevad ära vanas katlamajas põlevkiviga kütmisel tekkinud tuha ladestamise eest makstavad keskkonnatasud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing