Ida-Euroopa buum alandab tehingutasusid

Annika Matson 21. jaanuar 2004, 00:00

Ühispangal on uus hinnakiri juba olemas, see jõustub 1. märtsil. Hansapanga uus hinnakiri peaks jõustuma veebruari esimesel poolel, aga päris valmis see veel ei ole.

Praegu saab Eestis Ida-Euroopa aktsiatesse investeerida peamiselt Hansapanga ja Ühispanga kaudu. Hansapangas on ostmistasu 495 ja Ühispangas 650 krooni. Aastane hooldustasu jääb 300 ja 360 krooni vahele. Hansapank kavatseb ostmistasu alandada kuni 40%.

Hansapanga maakler Lauri Lind ütles, et võtab järgmisel nädalal ette reisi Poola, Ungarisse ja T?ehhi. ?Kavatsen tutvuda kohalike börsifirmadega ja saada aimu sellest, kuidas sealsed investorid käituvad,? ütles Lind. Tema sõnul on Ida-Euroopa turgude vastu suuremat huvi üles näidanud nii sise- kui välismaised varahaldusfirmad.

Trigon pakub investorile võimalust teenida Ida-Euroopa regiooni kasvust oma KIE Fondi kaudu. Trigon Capitali direktori Kristel Kivinurm-Priisalmi sõnul on Eestis üldiselt kahte tüüpi investoreid. Tema sõnul investeerib tüüpiline eestlane kas 50 000?200 000 kroonini korraga või iga kuu 500?2000 krooni.

Üleüldine suur huvi Ida-Euroopa aktsiate vastu ei valitse ainult Eestis. Ligi nädala eest avaldas Austria suurim majandusajaleht Wirtschaftsblatt Ida-Euroopa aktsiate esikümne, kus Hansapanga aktsia platseerus teiseks.

Enamiku Eesti turuekspertide arvates on aga Hansapanga aktsia kõrge teine koht põhjendamatu. ?Kuigi Hansapanga aktsia on pikaajaliselt jätkuvalt atraktiivne, siis sel aastal oleks ta pigem nimekirja viimaste hulgas,? ütles Ühispanga aktsiamaakler Peeter Koppel. Ta lisas, et nii T?ehhi Komercni Bankal kui ka Ungari OTP-l on Hansapangaga võrdne pikaajaline kasvupotentsiaal, kuid hetkel kaupleb Komercni umbes 15% ja OTP kuni 25% Hansapangast madalamal tasemel. ?Need kaks võiks kuuluda nimekirja etteotsa ja OTP peaks edestama Komercnit,? möönis Koppel.

Kivinurm-Priisalm möönis samuti, et KIE regioonis on oluliselt atraktiivsemaid aktsiaid kui Hansapanga oma, mis on juba liiga kallis. Tema sõnul on Hansapanga aktsia praeguselt tasemelt 40% üle hinnatud. ?Paljud analüütikud ei ole arvestanud ikkagi väga tiheda konkurentsi ning alanevate marginaalidega Balti turul,? ütles ta ning lisas, et Eesti on suure osa oma kasvupotentsiaalist juba ära kasutanud.

Hansapanga maakleri Romet Tepperi sõnul ei ole Hansapanga aktsia tabeli teine koht üllatus. ?Juba mõnda aega on mitmed välisanalüütikud olnud arvamusel, et Hansapank on üks efektiivsemaid panku Ida-Euroopas,? ütles ta.

Kivinurm-Priisalm näeb tänavu Ida-Euroopas suuremat tõusupotentsiaali Ungari ja Poola turul, esimesele ootab Trigon 17%, teisele 36% kasvu. Trigoni tippnelik KIE regioonis on Ungari MOL, Horvaatia farmaatsiaettevõte Pliva, T?ehhi Telekom ja Ungari Matav.

Austria lehe telekomide järjestus kattub üldjoontes Ühispanga ekspertide nägemusega Kesk- ja Ida-Euroopa telekomide atraktiivsusest. ?Selle üle, kas T?ehhi Telekom peaks just terve nimekirja absoluutses tipus olema, võiks samuti võib-olla vaielda,? ütles Koppel.

Wirtschaftsblatti edetabelis toodud Ungari Gedeon Richteri asemel näeks ka Ühispank farmaatsiasektori esindajana Horvaatia suurfirmat Plivat. Viimase eeliseks on atraktiivsem hinnatase ja mitte väga palju nõrgem teadus- ja arenduskulude baas kui Richteril.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing