Kui ELi kodanik soovib pärast Eesti liitumist ELiga siia tööle tulla, peab ta taotlema elamisluba Eestis töötamiseks. ELi kodanik (ja tema perekonnaliige) peab elamisloa taotluse esitamiseks pöörduma Eesti välisesindusse või kodakondsus- ja migratsiooniametisse. Elamisluba töötamiseks antakse Euroopa Liidu kodanikule, kes peab töötamise registreerima tööturuametis elamisloa saamise päevast arvates ühe kuu jooksul. Elamisluba ettevõtlusega tegelemiseks antakse Euroopa Liidu kodanikule äriühingus osalemiseks või tegevuseks füüsilisest isikust ettevõtjana, kui äriühing või füüsilisest isikust ettevõtja on registreeritud äriseadustikus sätestatud korras.
- töötamiseks,
- ettevõtlusega tegelemiseks,- õppimiseks,- piisava legaalse sissetuleku olemasolu korral, mis võimaldab temal ja ta pereliikmetel Eestis ära elada,- pikaajaliseks Eestis viibimiseks,- perekonnaliikmele ELi kodaniku juurde elama asumiseks.
Artikkel jätkub pärast reklaami
- tal on piisav legaalne sissetulek, mis võimaldab temal ja tema perekonnaliikmel Eestis ära elada,
- tal on kindlustusleping, mis tagab tema haigusest või vigastusest tingitud ravikulude tasumise elamisloa kehtivuse ajal,- tal on Eestis tegelik elukoht,- ta vastab kehtestatud tingimustele ja tema suhtes ei esine elamisloa andmisest keeldumise aluseks olevaid asjaolusid.
Legaalse sissetuleku määraks on Eesti Vabariigi keskmine kalendrikuu brutopalk elamisloa taotluse esitamisele eelnenud kuue kuu jooksul kokku.
Elamisloa taotlemisel tuleb ELi kodanikul (ja tema pereliikmel) tasuda riigilõivu 150 krooni.
Otsuse elamisloa andmise või andmisest keeldumise kohta teeb kodakondsus- ja migratsiooniamet kolme kuu jooksul taotluse registreerimisest ja menetlusse võtmisest või taotluses olnud puuduste kõrvaldamise päevast arvates.
Elamisluba töötamiseks antakse viieks aastaks. Elamisluba pikendatakse Euroopa Liidu kodaniku taotluse alusel viieks aastaks korraga, kui elamisloa andmise alus ei ole ära langenud ja selle andmise tingimused on täidetud ning elamisloa pikendamisest keeldumise aluseks olevad asjaolud puuduvad.
ELi kodanik võib ilma elamisloata Eestis viibida järgmistel juhtudel:
- kuni 3 kuud Eestisse sisenemise päevast arvates, s.h siis, kui ta töötab Eestis või tegeleb Eestis ettevõtlusega;- kui ta töötab teises ELi liikmesriigis, kuid elab Eestis ja pöördub Eestisse tagasi vähemalt kord nädalas (osa Valga-Valka elanikest näiteks);- töötab Eestis hooajatöölisena (nt mõne taluniku juures põllutöödel);- kuni 6 kuud tööotsimise eesmärgil, kui ta on tööotsimise registreerinud tööturuteenuse seaduses sätestatud korras.
Hetkel kuum
Täiendatud ettevõtja kommentaariga!
Artikkel jätkub pärast reklaami
Kolmandate riikide kodanike jaoks pärast 1. maid elamis- ja tööloa taotlemisel ja pikendamisel muudatusi ei tule.
Seega ei saa Euroopa Liidu kodanike taotluste menetlust võrrelda praeguse välismaalaste taotluste menetlusega.
ELi kodanike taotluste menetlus on lihtne ja kiire, lisadokumente praktiliselt ei küsita (v.a otse seadusest tulenevad nõuded) ning tegemist on nn usaldusmenetlusega.
Autor: Liina Kirsipuu