Rootsi metsatööstust ohustab konkurentide kasv

Sirje Rank 17. veebruar 2004, 00:00

Pikkade traditsioonidega tööstusharu, mis toob Rootsi riigile aastas ca 150 miljardit Eesti krooni eksporditulu ning annab 30% Euroopa puidutööstuse toodetest, ei tunne end enam kindlalt, kirjutas majandusleht Dagens Industri.

Tselluloositööstuses on Rootsi Södrast viimase 20 aastaga saanud Euroopa suurim ja maailmas suuruselt kolmas tootja. Nüüd pakuvad talle tugevat konkurentsi Läänemere riikide ja Venemaa uued tootmisvõimsused, veelgi enam aga uued tehased Aasias ja Lõuna-Ameerikas.

Hiina ehitab praegu Hainani maailma suurimat tselluloositehast koguvõimsusega miljon tonni aastas. See tehas üksi on pool Södra koguvõimsusest. Samuti peaks tuleval aastal valmima Stora Enso tselluloositehas Brasiilias võimsusega 900 000 tonni aastas.

Euroopas on kõige lähemal ?veitsi firma Mercer International uue tselluloositehase avamine endisel Ida-Saksamaal Stendalis sel sügisel. Tehase võimsus on 520 000 tonni ning selle rajamine oli põhjus, miks Södra loobus osalemisest sama suures projektis Lätis.

Eestis tahab Norra tselluloositootja Larvik Cell alustada Kunda tselluloositehase ehitust sel kevadel.

Venemaa suurim tootja Ilim Pulp plaanib samuti kümnendi jooksul oma tootmise kahekordistada 4 miljonile tonnile aastas. Otsest konkurentsi Södra ei karda, lõviosa Ilim Pulpi toodangust läheb ekspordiks Hiinasse ega vasta veel Euroopa standardile.

Olulise muutusena vallutab järjest enam turgu eukalüptist toodetud tselluloos, mille toore on odavam. Kui Brasiilias on tselluloositonni tootmiseks mineva toorme kulu 100 dollarit, siis Södra Rootsi tehastes 200 dollarit.

Södra loodab konkurentsis püsida tootlikkust tõstes, mis konsultatsioonifirma Jaakko Pöyry hinnangul on juba praegu Euroopa parim. Töötaja kohta tuleb Södra tehastes aastas 1112 tonni tselluloosi, mida on 30% rohkem kui näiteks neli aastat tagasi. Suuri uusi võimsusi Södra Rootsi ei plaani, kartes toorme nappust. Küll aga uuritakse tselluloositehase rajamise võimalusi Lõuna-Aafrikas.

Saematerjalide ekspordilt on Rootsi teisel kohal maailmas, mullu eksporditi ca 11,5 miljonit kuupmeetrit. Hoolimata uute turgude leidmisest USAs ja Jaapanis annab tunda konkurentsi kasv Ida-Euroopast.

Venemaa saematerjali eksport ulatub praegu 2,5 miljoni kuupmeetrini aastas, Balti riigid ekspordivad aastas ca 4 miljonit kuupmeetrit. Rootsi saetööstuse jaoks tähendab tulevik suuremat rõhku tootearendusele ja lisaväärtusele.

Lääne kartongi ja lainepapi tootjad märkavad varsti Hiina toodangu hüppelist kasvu, ennustavad analüütikud. Põhjala metsafirmadest on Hiinas seni kindlalt kanda kinnitanud Soome UPM, mis toodab 350 000 tonni kvaliteetpaberit aastas ning plaanib lisainvesteeringuid, et viia tootmine 800 000 tonnile. Stora Enso seevastu pole veel otsustanud, kas rajab praegusele tehasele lisaks Hiinasse ka uue 450 000tonnise võimsusega kvaliteetpaberi tehase.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:12
Otsi:

Ava täpsem otsing