Nõrgad näitajad viisid börsid miinusesse

Peeter Stamberg 27. veebruar 2004, 00:00

Enne kolmapäevast 0,3%st tõusu viis päeva järjest miinuses olnud Dow Jonsesi tööstuslik keskmine langes kella 17.30ks 0,5%, 10 550 punktile. Nasdaqi koondindeks oli langenud 0,2%.

Languse peamiseks põhjuseks olid oodatust kehvemad USA majanduse üldist olukorda kirjeldavad indikaatorid. Kestvuskaupade tellimused vähenesid jaanuaris 1,8%. Analüütikud prognoosid 1,4%st kasvu. Suur langus oli uute lennukite tellimustes. Mitte kaitseotstarbeliste lennukite tellimused kahanesid 28% ja kaitseotstarbeliste lennukite tellimused 34%. Kogu transpordi sektori tellimused kukkusid kümnendiku võrra.

Lennukitootja Boeingu aktsia hind oli esimese kauplemistunni möödudes 2,6% miinuses, 42,70 dollaril.

Esmakordselt töötuabiraha taotlejate arv küündis 350 tuhandele. Analüütikud eeldasid, et neid on viie tuhande võrra vähem. Oodatust veidi parem oli eile vaid uute elamispindade müügiandmed. Ka teisipäeval ja kolmapäeval avaldatud tarbijausaldusindeksi ja olemasolevate majade müügi näitaja valmistasid pettumust. Tekib küsimus, kas USA majandus on siiski nii hea kui USA keskpanga juht Alan Greenspan kolmapäevases kõnes kongressis ütles. Tema sõnul on USA majandus pikaajalise tõusu alguses. Samas oli ta kriitiline USA valitsuse kulutuste suhtes ning soovitab rekordilist eelarvedefitsiiti lähenevatel aastatel kahandada. Valitsuse kulutuste kärpimine paneb aga majanduskasvu jätkusuutlikkuse kahtluse alla. Kas tarbimine ja ettevõtete investeeringud suudavad valitsuskulude kärpimist kompenseerida? Ühendriiklased on praegu niigi maailma ühed suurimad tarbijad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing