Euroopa Keskpank võib peagi alandada baasintressi

Tõnis Oja 02. märts 2004, 00:00

THI langemine madalaimale tasemele alates 1999. novembrist tähendab inflatsioonimõõdiku liikumist kvalitatiivselt uuele tasemele, kirjutas The Wall Street Journal. Financial Times läks veel kaugemale, kirjutades, et baasintressi alandatakse juba sel nädalal.

Vastavalt Maastrichti lepingule püüab EKP hoida inflatsiooni alla 2 protsendi taseme, kuid selle lähedal, ning on vaatamata eurotsooni äärmiselt väikesele majanduskasvule hoidunud baasintressi alandamast. Inflatsiooni aeglustumine annab aga poliitikutele uusi argumente, avaldamaks keskpangale survet, sest euro kursi tugevnemine on mõjunud halvasti oluliste ekspordist sõltuvate sektorite tulemustele. Möödunud nädalal nõudsid Euroopa Keskpangalt baasintressi alandamist Saksamaa kantsler Gerhard Schröder, Prantsusmaa peaminister Jean-Pierre Raffarin ja Luksemburgi riigipea, mis tähendas sisuliselt poliitikute suurimat survet Euroopa Keskpanga suhteliselt lühikese ajaloo jooksul.

Ülehomme kogunev 18liikmeline Euroopa Keskpanga nõukogu on täielikult uue olukorra ees, kirjutas USA mõjukas majandusleht. Veel detsembris ennustas keskpank, et inflatsioon alaneb sel aastal 1,8 protsendile ning järgmisel aastal 1,6 protsendile, võrrelduna 2,1 protsendiga eelmisel aastal. Euro tugevnemine on aga inflatsiooni kahandanud.

Eile välistas aga anonüümseks jääda soovinud keskpanga nõukogu liige intresside alandamise lähiajal. ?Kuna reaalintress on juba nullilähedane, on baasintressi alandada raskevõitu,? lausus Reutersile.

Euroopa Keskpank alandas baasintressi viimati mullu juunis 2,0 protsendile.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing