Panipaigad aitavad ruumi kokku hoida

Ketlin Priilinn 31. märts 2004, 00:00

Sisearhitekt Mari Kogeri sõnul on kasulik varuda asjade jaoks üks suur panipaik, mitte palju väikesi kapikesi. ?Võimaluse korral võiks näiteks eramajades olla riiete jaoks garderoob eraldi ruumis. Seal oleks kõik mugavalt silme ees,? soovitab Koger. ?Väga praktiline on maast laeni ja seinast seina sisseehitatud kapp, mis visuaalselt mõjuks seinana. Päris kõrgele tasuks paigutada asjad, mida läheb vaja vaid kord-paar aasta jooksul. Need saaks siis kätte redeli abil,? õpetas Koger.

Kodus ruumi säästmiseks on sisekujundajal mitmeid nippe. Näiteks võiks ehitada vaheseinad paksemad, et nii ühele kui ka teisele poole seina saaks planeerida panipaiku. Kui korteris on väike sein, mille keskel asub uks, võiks seinapinna ehitada riiuleid täis. ?Ka kodukontorit võib lahendada kapistiilis või ehitada tööpaiga ette lükandseina, et ei tekiks liigset töömeeleolu. Samuti saab näiteks eesriiete abil tekitada igale pereliikmele privaatset olemist,? pakkus Koger erinevaid variante. ?Üsna palju ruumi võimaldavad kokku hoida ka hõlpsasti ümberpaigutatavad mahutid ja tellitavad asjad, mida saab vajadusel kusagilt välja tõmmata või kuhugi sisse lükata. Lastetubades võib näiteks voodi olla niisugune, et seda saab päevaseks ajaks lükata kappi või paigutada seinale. Isegi söögilaud võib käia klapiga üles.?

Sisekujundaja Margus Sulengo toob näiteks ühetoalise korteri Meriväljal, mille omanik soovis ümber ehitada kahetoaliseks.

?Alguses oli tegemist täiesti tavalise planeeringuga ühetoalise korteriga. Meie ehitasime selle rõdu arvel suuremaks ? saime sel kombel koguni seitse ruutmeetrit juurde ? ning kujundasime köögist magamistoa, kuhu paigutasime suure idamaise baldahhiinvoodi. Voodi juurde sai paigutatud kapp, mille riiuleid saab voodi kohale välja tõmmata. Sinna võib asetada näiteks hommikusöögi. Elutoa nurka aga tegime väikese baari-tüüpi kööginurga ning et see ära mahutada, nihutasime WC asukohta pisut edasi,? meenutab Sulengo. Korteri kujundamisel kasutas Sulengo palju idamaiseid motiive ja feng shui põhimõtteid.

?Omanik suhtus esialgu eelarvamusega mu plaani osa seinu mustaks värvida, kuid tegelikult sai tulemus kuldse ning valgega kombineerides väga huvitav. Kapiuste taha moodustasime panipaiku pesumasina, riiete ja muu vajaliku jaoks. Baaripukke saab samas kasutada ka jalatsiriiulina.?

Sulengo leiab, et kui tubasid on näiteks kolm või neli, siis saab vaheseinte mahavõtmisega ruumi juurde. Kui kööki eraldi ruumina vajalikuks ei peeta, võib jätta kaks väikest magamistuba ning kujundada elutoast ja köögist kokku ühe suure saali.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:39
    Otsi:

    Ava täpsem otsing