Mati Müürisepp peab looduslikke ehituskive nii tööks kui ka põhihobiks

Lauri Levo 13. mai 2004, 00:00

Kuidas sattusite selle äri juurde, mida praegu töös hoiate?
1992. aastal oli situatsioon selline, et võis alustada eraettevõtlusega. Mendali esimeseks ja suuremaks ning tõsiseltvõetavaks partneriks sai Soome keraamilisi plaate tootev ja edasimüüv ettevõte Pukkila, kelle tütarettevõte müüs ka looduslikke naturaalkive. Sealt edasi tulid juba alumiiniumist ja klaasist ning europaneelidest koosnevad kergvaheseinad. Mõlemate toodete müük ja paigaldus kestab siiani.

Milline on kiviäri perspektiiv Eesti ja laiema ringi ärimaailmas?
Kuna ka Eesti inimene on avastanud enda isikupära ja soovib erineda suurest massist, siis järjest rohkem soovitakse kunstmaterjalid enda ümber asendada naturaalmaterjalidega. Sinna gruppi kuulub ka naturaalne looduskivi, mida loodus on kujundanud miljonite aastate jooksul. Kui jälgida muu maailma sisustus- ja aiakujundussuundasid, siis on juba kõikjal kasutusel naturaalne looduskivi.

Millal eestlased ülejäänud maailmale kivivalimises järele jõuavad?
Eestis püütakse veel ka kivi jäljendada plastmassist, liivast ja tsemendist kiviimitatsioonidega ja näidata seda sõpradele kui looduskivi. Viimane sarnaneb samaga, kui osta Kadaka turult 200 krooni eest Rolexi kell ja demonstreerida seda kui originaali. Sellised arusaamad muutuvad kiiresti. Meil on juba välja kujunenud kindel ostjaskond, kes teab, mida tahab, ja tore on vaadata kliendi rahulolu, kui ta saab just sellise kivi, mida ta omaks peab.

Millised ametis end ideaalina näeksite?
Näen oma praegust ametit ideaalilähedasena, kuna mulle meeldib töötada inimestega ja näha nende rõõmu, kui nad saavad tõesti kvaliteetse ja eriti vastupidava, kui mitte öelda igavese toote omanikuks.

Miks valisite enda jaoks alluva tööpositsiooni asemel tööandja ameti?
Hetk oli selleks lihtsalt küps ja oli võimalus maitsta ka tööandja muresid ja rõõme.

Mis on parim tasu Teie tööle, kas vääriline tasu selle eest või midagi muud?
Parim tasu on kliendi rahulolu ja hea enesetunne peale teenuse või toote ostu. See vastus puudutab enam looduskivi, kuna klient peab peale miljoneid aastaid vana looduskivi ostu tunnetama, et just see kivi harmoneerub tema isiksusega.

Kui kaua kavatsete looduskivide äriga tegeleda?
Eks aeg näitab. Inimeste komme oma elukeskonna loomisel ja parandamisel looduskive kasutada on sama vana kui inimkond, nii et loodan selle äri kestvust igavesti.

Mis on olnud Teie karjääri kõrgpunkt või on see alles ees?
Ei pea ennast karjääriinimeseks. Karjäär kui selline ei ole mulle eesmärk. Pean pigem eesmärgiks pakkuda inimestele seda, mida nad soovivad, ja näha klientide siirast rahulolu, kui nad on sooritanud hea ostu.

Millised on olnud karjääri pöördepunktid?
Soome?Eesti ühisfirmast lahkumine ja eraettevõtluse alustamine. Vastuvõetud otsus oli kindlasti õige, kuna Eesti turg vajas eesti kaupmehi, kes võiksid pakkuda seda, mida parasjagu vajasime.

Millist juhtimist eelistate, kas autokraatlikku või demokraatlikku?
Kindlasti demokraatlikku, kuid otsuse peab langetama ja vastutuse võtma üks inimene. Kollektiivse otsustamise ja kollektiivse vastutuse korral ei tee seda keegi.

Milline juht ise olete?
Liialt pehme ja inimestele kaasatundev, mis ei tule alati kasuks.

Mis on olnud viimase aasta olulisemad otsused?
Jätkata sama teed, mille oleme valinud, see tähendab: pakkuda Eesti turul kergvaheseina Excel ja naturaalset looduskivi.

Kuidas end täiendate?
Loen erialaseid raamatuid ja käin lühiajalistel erialastel koolituskursustel ning lisaks õpin vigadest, mida olen ise teinud või mida on minu lähedased ja tuttavad korda saatnud.

Mida viimati lugesite?
Richard Koch, ?80:20 printsiip. Kuidas saavutada vähemaga rohkem.?

Millisel koolitusel kavatsete järgmiseks osaleda?
Ei ole veel otsustanud, kuid kindlasti on see seotud erialaga.

Väärtuslikku vaba aega jääb ettevõtjatel aina vähemaks. Kuidas Te enda vaba aega sisustate?
Kuulun vanasse klassi, kes töötavad ise palju, ja seega vaba aega kui sellist praktiliselt ei ole. Ja kui on, siis pühendan selle oma suvekodule Hiiumaal.

Kui suur osa on vaba aja sisutamisel hobidel?
Uhked ja moodsad hobid puuduvad. Arvan, et puudub aeg ja ühtlasi ka soov olla moodne. Hobiks on lihtsad tööd suvekodus, kaasaarvatud praktilised tööd looduskividega.

 • Marko Müürisepp, BPS Consulting Estonia nõukogu esimees, poeg:
  Mina olen meie peres vist ainukene, kes on looduskivifanatismist kaugemale jäänud, kuid kardan, et mitte pikaks ajaks.

Mäletan, kui isa ja ema käisid Norras polaarjoone taga olevat Alta karjääri vaatamas. Neil tuli lennata sinna seitsme erineva lennukiga.

Mõlemad neist olid kividest nii sisse võetud, et pärast seda ongi olnud looduskivid neil peamiseks hobiks ja tööks. Mati on tõsine looduskivi fanaatik. Sõltumata kohast ja ajast, näeb ta alati kõigepealt kõiki kive ja siis alles muid asju selles ruumis või kohas.

Eriti kurvaks muutub ta siis, kui ta näeb, et on kasutatud looduskivi imiteerivat inimese poolt valmistatut, mis hinnalt pole looduskivist odavam. Ta ei suuda seda aktsepteerida, et kliendid on raha raisanud millegi tehislikku peale, kui samal ajal oleksid nad võinud saada midagi, milles on miljonite aastate ajalugu.

Ja see pole veel kõik. Mu vend Martin tegeleb looduskivide aktiivse müügi ja hankimisega nii mööda Eestit kui ka välismaal. Ehk peaaegu puhas kivipere.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  06. December 2011, 19:34
  Otsi:

  Ava täpsem otsing