Ülo Toomsalu • 14. mai 2004 kell 6:08

EPL: Intressid kergitavad tuleval aastal eluasemelaene

Eesti Panga hinnangul on juba järgmisel aastal oodata eluasemelaenude intresside tõusu nii Eestis kui ka mujal Euroopas.

Intresside tõusuga kaasneb laenu igakuiste tagasimaksete kasvamine, mis Eesti Panga hinnangul viib peagi nii mõnegi laenuvõtja tõdemuseni, et ta on end ?kinni laenanud?, kirjutab Eesti Päevaleht.

Eluasemelaenude intressid on Eestis rekordiliselt madalad. Üleeile ei läinud Hansapanga intressiralliga kaasa Ühispank, kes eile intressi 3,3 protsendile langetas.

Soodsad intressid on põhjustatud teravast konkurentsist pangandusturul, teisalt püsib aga madalal intresside aluseks olev 6 kuu Euribor ? keskmine intressimäär, millega europiirkonna pangad üksteisele raha laenavad.

Lõviosa väljastatud eluasemelaenudest on muutuva intressimääraga.

?Intressid liiguvad tsüklis ning hetkel on nad tsükli põhjas, mis tähendab, et tulevikus on nad suure tõenäosusega kõrgemal,? ütles Eesti Panga allosakonna juhataja Jaak Tõrs. Ta lisas, et intresside tõus kätkeb endas riski eelkõige neile, kes võtsid laenu rekordiliselt madala intressiga, sest intresside tõustes avastavad nad, et on end ?kinni laenanud?.

Olulist rolli mängivad väikelaenud ? tarbimislaenud, postimüügifirmade järelmaksud jms, mille maksed küll Euriboriga kuidagi seotud ei ole. Tõrsi sõnul võib ühel hetkel tekkida olukord, kus kulutused laenude tagasimaksmisele tõusevad oluliselt ning see võib järsult halvendada inimese harjumuspärast elukvaliteeti ja väikelaenude tagasimaksmist.

Hetkel kuum